Choroba Köhlera I – czym jest to schorzenie?
Choroba Köhlera I to schorzenie zaliczane do grupy chorób nazywanych jałowymi martwicami kości. W przypadku choroby Köhlera I martwica dotyczy kości łódkowatej stopy. Schorzenie najczęściej dotyka dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny tej dolegliwości!
Choroba Köhlera I – przyczyny
U dzieci dotkniętych chorobą Köhlera I dochodzi do rozwoju martwicy kości łódkowatej wchodzącej w skład kości stępu stopy (górna część stopy). Schorzenie często rozwija się u kilkuletnich dzieci, znacznie częściej u chłopców.
Przyczyny choroby Köhlera I nie zostały dokładnie wyjaśnione. Uważa się, że za rozwój martwicy kości odpowiada miejscowe niedokrwienie. To z kolei może wynikać z nadmiernego przeciążenia, urazu, bądź mikrourazu. Nie wyklucza się również roli czynników genetycznych.
Ponadto, dzieci ze względu na szybki wzrost mogą mieć niedostatecznie rozwinięte połączenia między krążeniem nasadowym i obwodowym. To kolejno może skutkować niedotlenieniem tkanek i rozwojem martwicy.
Jakie są objawy choroby Köhlera I
Dzieci, u których dochodzi do rozwoju martwicy kości łódkowatej stopy uskarżają się na ból, zwykle nasilający się po długim staniu lub chodzeniu. Ból może występować zarówno u dzieci aktywnych fizycznie, jak i stroniących od zabawy i ćwiczeń.
Ponadto, w miejscu zajętym chorobowo może dochodzić do zgrubienia skóry oraz obrzęku stopy. Obrzęk stopy w miejscu śródstopia często jest widoczny gołym okiem.
Jak wygląda leczenie choroby Köhlera I?
Jałowa martwica kości u dzieci ma charakter przejściowy. Dzieci szybko się rozwijają, dlatego też zniszczone fragmenty tkanek ulegają regeneracji. Niemniej jednak chore dziecko powinno pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty. Brak odpowiedniej profilaktyki może prowadzić do stałej deformacji stopy.
Leczenie polega przede wszystkim na minimalizowaniu dolegliwości bólowych. W razie potrzeby stosuje się doustne środki przeciwbólowe, jednak podstawą jest odciążenie stopy. Pomocne okazują się wkładki do butów, które minimalizują nacisk oraz wszelkie działania odciążające stopę.