Artrodeza stawu – na czym polega?

Zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowego mogą znacznie ograniczyć ruchomość stopy, a w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwić ruchy, jednocześnie wywołując duży ból. Gdy postępujące zwyrodnienia nie poddają się innym metodom leczenia, można zastosować artrodezę stawu, stosowaną także po urazach. Zobacz, na czym polega ten zabieg!

 

Czym jest artrodeza?

Artrodeza polega na usztywnieniu stawu lub jego fragmentu zmienionego chorobowo. Stosowane metody stabilizacji dają długotrwałe efekty, co oznacza, że celem jest trwałe usztywnienie stawu.

Zabieg usztywnienia stawu skokowego wykonuje się stosując jedną z kilku praktykowanych metod:

  • usztywnienie zewnętrzne za pomocą gipsu, stosowane jako metoda zachowawcza;
  • usztywnienie zewnętrzne – polega na zastosowaniu zewnętrznych stabilizatorów przytwierdzonych za pomocą ,,drutów” wprowadzanych do tkanek;
  • stabilizacja wewnętrzna wykonywana podczas zabiegu chirurgicznego – polega na trwałym zespoleniu kości za pomocą specjalnych drutów, prętów lub płytek.

 

Jakie efekty uzyskuje się po artrodezie?    

Staw po artrodezie traci możliwość rotacji, co oznacza, że dolegliwości bólowe związane z wykonywanymi wcześniej ruchami zostają zmniejszone lub całkowicie wyeliminowane.

Ponadto, stabilizacja stawu po urazach umożliwia prawidłowe zrastanie się uszkodzonej kości. Elementy zastosowane do wewnętrznego usztywnienia mogą być usunięte po okresie przebudowy kostnej, co może trwać od kilku tygodni do kilku lat.

 

Kiedy wykonuje się artrodezę – wskazania

Artrodeza najczęściej dotyczy stawu skokowego oraz stawów stopy. W części przypadków zabieg może być przeprowadzony za pomocą artroskopu, czyli poprzez wprowadzenie narzędzi chirurgicznych oraz kamery przez niewielkie nacięcie. Zabieg może obejmować staw górny, dolny lub oba jednocześnie.

Wskazania do wykonania artrodezy to m.in.:

  • zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe z towarzyszącymi dolegliwościami, takimi jak ból oraz ograniczenie ruchomości;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • urazy mechaniczne kości – złamania i pęknięcia w obrębie stawu;
  • niestabilność stawu;
  • osteoporoza z towarzyszącymi mikrozłamaniami.