Czynniki przeciwzapalne w leczeniu stawów – jak działają antyinterleukiny?

Medycyna regeneracyjna aktualnie stanowi ważny element leczenia schorzeń dotyczących stawów. Zmiany zwyrodnieniowe z towarzyszącym stanem zapalnym mogą dotyczyć zarówno jednego, jak i wielu stawów, często kolan. Z kolei dostawowe podanie niektórych związków okazuje się być skuteczne w minimalizowaniu dolegliwości bólowych oraz w  zwiększaniu ruchomości stawów. Zobacz, jakie znaczenie dla układu ruchu ma wstrzykiwanie preparatów zawierających antyinterleukiny!

 

Czym są antyinterleukiny?

Zanim wyjaśnimy, czym są antyinterleukiny, warto zaznaczyć, jakie znaczenie dla organizmu mają interleukiny. Otóż są to białka z grupy cytokin, wytwarzane głównie przez leukocyty (krwinki białe), a także komórki tłuszczowe oraz fibroblasty.

Poznano 48 interleukin, z których interleukina 1 (IL-1) zawierająca w swojej nazwie 10 związków pełni bardzo istotne funkcje dotyczące układu odpornościowego oraz krwiotwórczego. Interleukina 1 bierze udział w powstawaniu stanu zapalnego, który jest charakterystyczny dla wielu schorzeń dotyczących stawów.  Ponadto IL-1 pobudza inne cytokiny do tworzenia reakcji zapalnej.

Tak więc schorzenia, w przebiegu których dochodzi do zbyt intensywnej odpowiedzi zapalnej, wymagają odpowiedniego postępowania w postaci hamowania stanu zapalnego. W tym celu stosuje się preparaty zawierające antyinterleukiny, czyli czynniki przeciwzapalne.

 

Zastosowanie antyinterleukin w leczeniu chorób stawów

Białka przeciwzapalne pozyskuje się z krwi własnej pobranej od Pacjenta wymagającego przeprowadzenia zabiegu. Po odpowiedniej obróbce oraz odseparowaniu wartościowych białek przygotowuje się preparat, który kolejno podaje się wprost do stawu za pomocą zastrzyku.

Zmniejszenie lub hamowanie stanu zapalnego toczącego się w obrębie stawu ma na celu m.in. zmniejszenie dolegliwości bólowych, jak również spowolnienie postępującego zniszczenia chrząstki stawowej. Terapię wykorzystującą antyinterleukiny stosuje się w przypadkach takich jak m.in.:

  • bóle stawów i mięśni,
  • przyśpieszenie regeneracji po zabiegach,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • urazy mechaniczne oraz sportowe stawów, mięśni i ścięgien.