Kule ortopedyczne pachowe i łokciowe – wady i zalety

Osoby, które stoją przed wyborem kul ortopedycznych, muszą zdecydować pomiędzy wieloma rodzajami takiego sprzętu. Warto jednak poświęcić chwilę i przeanalizować wady i zalety każdego z nich, ponieważ to od odpowiednio dobranych kul zależy nasza wygoda oraz zdrowie. Zobacz, kiedy lepsze okażą się kule łokciowe, a dla kogo zalecane są kule pachowe!  

 

Kiedy zaleca się chodzenie o kulach?

Istnieje wiele przypadków, które wymuszają na nas chodzenie o kulach. Najczęściej sprzęt ortopedyczny okazuje się pomocny w przypadku wszelkich kontuzji oraz zabiegów operacyjnych w obrębie bioder, kolan i stóp. Wówczas kule ortopedyczne mają na celu odciążenie chorej kończyny, dzięki czemu szybciej dochodzi do jej regeneracji.

Na kule ortopedyczne często decydują się również osoby, którym dokuczają dolegliwości związane ze zmianami reumatycznymi, czy innymi schorzeniami dotyczącymi kończyn dolnych. Zdarza się również, że dodatkowe wsparcie podczas chodzenia potrzebne jest osobom, które w wyniku zaburzeń ogólnoustrojowych mają problem z utrzymaniem równowagi.

 

Lepiej korzystać z jednej, czy z dwóch kul?

Na jedną kulę często decydują się osoby, które doznały urazu jednej kończyny. Wówczas wsparcie jednej nogi wydaje się być wystarczające. Pamiętajmy jednak, że jeśli kule mają być używane przez dłuższy czas, warto zdecydować się na dwie sztuki.

Korzystając z dwóch kul ortopedycznych zapewniamy nie tylko znacznie lepsze odciążenie chorej kończyny, ale także odpowiednią podporę dla kręgosłupa. Długotrwałe korzystanie z jednak kuli wymusza na nas nieprawidłową pozycję podczas stania i chodzenia, co może prowadzić do wad postawy oraz bólów pleców.

 

Kule łokciowe i pachowe – które wybrać?

Podstawowy podział kul ortopedycznych uwzględnia kule łokciowe oraz pachowe. Oba rodzaje znajdują zastosowanie i są chętnie wybierane, jednak mają również swoje wady. Warto pamiętać, że wybór zawsze kierujemy zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

W praktyce jednak częściej polecane są kule łokciowe, na których ręce podpiera się po umieszczeniu ich w specjalnie wyprofilowanych lejach. Ten rodzaj kuli zapewnia odpowiednią podporę dla ciała, dzięki czemu chora kończyna jest całkowicie odciążona. Kule łokciowe są stosunkowo poręczne, dlatego dobrze sprawdzają się w przypadku osób, którym pomimo urazu zależy na zachowaniu ruchu.

Zdarza się jednak, że ze względów zdrowotnych występuje niedowład, ból lub inne dolegliwości w obrębie dłoni. Wówczas podpieranie się na kulach może okazać się trudne lub niemożliwe. W takich przypadkach rozwiązaniem są kule pachowe. Ciężar ciała opiera się więc nie na dłoniach, a na dole pachowym. Na takie kule warto decydować się zwykle tylko w przypadku problemów dotyczących rąk. Długotrwały nacisk na dół pachowy nie jest zalecany, ponieważ może zaburzać krążenie poprzez nacisk wywierany na naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe.