Ostrogi piętowe – czym jest ta choroba i jak dochodzi do jej rozwoju

Intensywny ból i opuchnięcie palucha oraz pięty może świadczyć o rozwoju ostrogi piętowej. Schorzeniu często towarzyszy stan zapalny powięzi stopy, a chorzy mogą mieć trudności z chodzeniem. Nie każdy ból pięty oznacza jednak ostrogę piętową oraz nie każda ostroga piętowa jest odczuwana przez osoby chore. Zobacz, czym są ostrogi piętowe oraz jaka jest przyczyna ich powstawania!

 

Co to jest ostroga piętowa?

Ostrogi piętowe to niewielkie, osiągające zwykle kilka milimetrów, wyrostki kości piętowej pojawiające się na stronie podeszwowej. Wyjaśniając, ostroga jest naroślą na kości pięty. Wbrew pozorom ostrogi piętowe nie są jednak bolesne oraz trafniej byłoby nazwać je objawem, a nie przyczyną choroby.

W rzeczywistości do rozwoju ostrogi piętowej dochodzi w wyniku toczącego się stanu zapalnego w obrębie powięzi stopy. Pod wpływem wielu czynników, głównie nadmiernego obciążenia stopy, może dojść do rozwoju stanu zapalnego tkanki łącznej włóknistej stopy, która jest zlokalizowana między kłębem palucha, a piętą. Stan zapalny jest wówczas przyczyną bólu pięty, nasilającego się zwłaszcza podczas nacisku.

 

Jak rozwija się ostroga piętowa?

Powięź podeszwy w ludzkim organizmie stanowi zabezpieczenie największej kości stopy, czyli kości piętowej. Łączy się ona z kością piętową oraz z kośćmi palucha stanowiąc wytrzymałą tkanką pokrytą warstwą tłuszczową i zabezpiecza stopy podczas chodzenia.

Jeśli dojdzie do ścieńczenia warstwy tłuszczowej w wyniku nadmiernego, długotrwałego nacisku, wówczas powięź stopy jest drażniona, co inicjuje rozwój stanu zapalnego. Z kolei nieleczone zapalenie powięzi stopy może skutkować rozwojem narośli na kości, co określane jest jako ostrogi piętowe.

 

Ostrogi piętowe – czynniki zwiększające ryzyko stanu zapalnego powięzi stopy

Ostrogi piętowe rozwijają pod wpływem osłabienia oraz stanu zapalnego powięzi stopy. Czynniki predysponujące do występowania tego schorzenia to przede wszystkim trwające przewlekle, nadmierne obciążanie stóp.

Choroba najczęściej rozwija się u sportowców, którzy ze względu na intensywne ćwiczenia narażają stopy na przeciążenie. Warto zaznaczyć, że istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego obuwia, które może zapewnić stopom amortyzację, a tym samym zmniejszyć ryzyko przykrych dolegliwości.

Ostrogi piętowe mogą pojawiać się również u kobiet noszących buty na wysokim obcasie, a także u osób starszych, które są narażone na schorzenia stóp ze względu na współistniejące choroby, głównie zwyrodnieniowe oraz osłabienie kości.

Co więcej, także nieprawidłowy chód oraz wady w budowie stopy zwiększają ryzyko rozwoju ostrogi piętowej:

  • płaskostopie,
  • wysoki łuk stopy,
  • stany zapalne stawów.