Pedobarografia – na czym polega to badanie stóp?

W dzisiejszych czasach diagnostyka chorób w wielu przypadkach odbywa się za pomocą innowacyjnych metod komputerowych. Jednym z takich sposobów jest pedobarografia, czy komputerowe badanie stóp. Zobacz, na czym polega to badanie i jakie schorzenia można dzięki niemu zdiagnozować!

 

Czym jest pedobarografia?  

Za pomocą pedobarografii komputerowej można zbadać rozmieszczenie nacisku na podeszwę stopy. Badanie polega na komputerowych pomiarach, dzięki którym sprawdza się siłę nacisku oraz ciśnienie wywierane na każdy centymetr kwadratowy stopy. Podczas badania sprawdza się nacisk na stopę zarówno podczas stania, jak i podczas chodu.

 

Pedobarografia – w jakim celu wykonuje się to badanie stóp?

Pedobarografia jest bardzo pomocnym badaniem, które pomaga w diagnozie i ocenie zaawansowania wielu schorzeń stóp. Wyniki badania pomagają w diagnozie chorób oraz nieprawidłowości w budowie stopy, jak również poprzedzają planowane zabiegi operacyjne w obrębie stóp. Dzięki pedobarografii możliwe jest sprecyzowanie metody leczenia.

Wskazaniem do pedobarografii są m.in. schorzenia takie jak np.:

  • płaskostopie,
  • haluksy,
  • stopa poprzecznie płaska,
  • stopa cukrzycowa,
  • matatarsalgia,
  • palce młotowate,
  • stopa reumatyczna.

 

Jak wygląda badanie pedobarograficzne?

Pedobarografia stopy jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i bezbolesnym. Metoda nie wymaga również żadnych przygotowań ze strony pacjenta. Jedyne, co osoba badana musi wykonać, to ułożenie ciała na specjalnej macie wyposażonej w czujniki.

Podczas badania pedobarograficznego pacjent proszony jest również o przejście po macie urządzenia. Dzięki temu dokonuje się pomiaru nacisku na poszczególne partie stopy w trakcie ruchu dynamicznego.

Kolejno zebrane pomiary pozwalają na ocenę istotnego dla dalszego leczenia nacisku maksymalnego. Mierzony jest również nacisk średni z uwzględnieniem powierzchni stopy. Precyzyjny pomiar komputerowy pozwala na określenie, które partie stopy są najbardziej narażone na nacisk. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniej metody leczenia, w tym korekcji, a także ewentualny dobór wkładek odciążających stopy.