Deformacje stóp – palce młotowate

Stopy ze względu na stałe obciążenie są narażone na wiele schorzeń, w tym na deformacje dotyczące stawów oraz kości. Jedną z bolesnych przypadłości są palce młotowate, określane również jako palce szponiaste. Przybliżamy, jak wygląda ta deformacja oraz jakie są jej przyczyny.

 

Palce młotowate – czym jest to schorzenie?   

Palce młotowate to deformacja stopy dotycząca najczęściej drugiego palca stopy. Schorzenie wynika z zaburzonej równowagi między korelacją mięśnie – ścięgna. Prawidłowo zbudowane palce u stóp są kontrolowane przez sześć zestawów mięśni, które wspólnie ze ścięgnami i więzadłami zapewniają stabilizację stopy. W przypadku, gdy tkanki na podeszwie stopy są silniejsze od ścięgien i mięśni na jej powierzchni, dochodzi do nieprawidłowego ułożenia palców, czyli do rozwoju palców młotowatych.

Dolegliwość zwykle dotyczy drugiego palca, ale może rozwinąć się także przy wielu palcach u stopy. Nieprawidłowości w budowie tkanek wymuszają na palcach ułożenie w pozycji nadmiernie zgiętej. Stopa wygląda, jakby była nienaturalnie przykurczona, z czasem mogą pojawiać się kolejne deformacje oraz powikłania w postaci otarć, nagniotków, modzeli, a nawet ran.

Poza deformacją oraz problemami skórnymi palce młotowate bywają bardzo bolesną dolegliwością. Ból może obejmować nie tylko palec, ale także podeszwę stopy oraz śródstopie. Przy zaawansowanym rozwoju choroby dochodzi do stałej zmiany w ułożeniu palca, czyli nie jest możliwe jego wyprostowanie.

 

Przyczyny palców młotowatych

Za przyczyny palców młotowatych uznaje się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Skłonność do występowania palców szponiastych może wynikać m.in. z wrodzonej wady anatomicznej dotyczącej ułożenia śródstopia. Wówczas na rozwój deformacji szczególnie narażone są osoby noszące nieodpowiednie obuwie, głównie buty na wysokim obcasie, które wpływają na stałe zgięcie grzbietowe stawu śródstopno-palcowego. Także buty zbyt ciasne, które wymuszają nienaturalny przykurcz stopy zwiększają ryzyko rozwoju palców młotowatych.

Na rozwój palców młotowatych narażeni są także diabetycy. Wówczas palce młotowate stanowią powikłanie cukrzycy. Do rozwoju deformacji dochodzi w tym przypadku zwykle w wyniku uszkodzenia zakończeń nerwowych, co jest charakterystycznym następstwem przewlekłej hiperglikemii.

Ponadto, palce młotowate mogą rozwinąć się u osób po przebytym udarze mózgu lub innej chorobie nerwowo-mięśniowej. Choroby zapalne stawów także zwiększają ryzyko deformacji stopy.

Do rozwoju palców szponiastych często dochodzi u osób, które cierpią na inne schorzenia dotyczące stóp. Palce młotowate mogą towarzyszyć deformacjom takim jak:

  • palec Mortona,
  • płaskostopie,
  • haluksy,
  • nadmiernie wydłużony palec drugi.