Domowe sposoby na zimne stopy

Gdy nasze stopy są zmarznięte i blade, zwykle przyczyną jest niegroźne wychłodzenie. Niekiedy uczucie zimnych stóp pojawia się po ciężkim dniu pracy, innym razem towarzyszy nam nieustannie. Zanim udamy się do lekarza, warto wypróbować domowe sposoby na zimne stopy. Zobacz, jak bezpiecznie ogrzać stopy, a kiedy lepiej skonsultować problem ,,zimnych stóp” z lekarzem!

 

Zimne stopy – kiedy udać się do lekarza?

Uczucie zimnych stóp zwykle nie jest powodem do zmartwień. Problem ten często dotyczy osób, które prowadzą siedzący lub stojący tryb życia i zapominają o codziennej aktywności fizycznej. Zdarza się również, że zimno na stopach odczuwane jest w stresujących sytuacjach. Jeśli podejrzewamy, że nasze stopy nadmiernie się wychładzają z powodu naszego stylu życia, warto w pierwszej kolejności wypróbować domowych sposobów na ich rozgrzanie.

Niekiedy jednak uczucie zimnych stóp towarzyszy nam stale lub ma charakter narastający. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ zimne stopy mogą świadczyć o poważnych chorobach ogólnoustrojowych. Do lekarza bezwzględnie należy udać się także, gdy występują inne objawy, np. osłabienie, duszności, zmiany w wyglądzie skóry, czy nawet wzmożone pragnienie.

 

Zimne stopy – domowe sposoby

Jeśli uczucie zimnych stóp pojawia się często, warto rozpocząć postępowanie od prostych, codziennych czynności. W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiedni ruch w ciągu dnia. Jeśli mamy siedzącą lub stojącą pracę lub przebywamy długotrwale w pozycji leżącej, należy przynajmniej raz na godzinę wykonywać ruchy stopami.

Gdy jest taka możliwość, warto raz na godzinę wykonać kilka przysiadów. Dzięki temu krew w kończynach zostanie pobudzona do krążenia, a tym samym poprawi się ukrwienie stóp. Jeśli nasza praca bądź inne ograniczenia uniemożliwiają tego typu ćwiczenia, należy przynajmniej wykonywać proste ruchy okrężne stopami.

Pomocne przy zaburzonym krążeniu stóp okazują się masaże oraz ciepła kąpiel. Nawet niewielkie pobudzenie skóry działa bardzo korzystnie, ponieważ z czasem poprawia się stan stymulowanych naczyń krwionośnych.

Ponadto, warto stosować preparaty o działaniu rozgrzewającym. Należy zaznaczyć, że działanie tego typu kremów zwykle opiera się właśnie na poprawie mikrokrążenia. Preparaty rozgrzewające zwykle zawierają kamforę oraz wyciągi z papryki. Działają one uszczelniająco na naczynia krwionośne, dzięki czemu stają się one bardziej elastyczne i wytrzymałe.

Pomocne okazują się także kąpiele z dodatkiem kamfory. Warto zaznaczyć, że przy sporadycznym wyziębieniu stóp odpowiednia będzie ciepła kąpiel. Jednak gdy problem się powtarza, lepsza może okazać się kąpiel naprzemienna. Zanurzanie stóp raz w zimnej, a raz w ciepłej wodzie działa wzmacniająco na naczynia krwionośne, a tym samym poprawia ukrwienie stóp.