Jak prawidłowo wykonywać domowy peeling stóp?

Regularnie wykonywany peeling stóp ma zbawienny wpływ na kondycję skóry, która staje się gładka i intensywnie nawilżona. Jeśli jednak wykonujemy peeling nieprawidłowo, możemy doprowadzić do działania odwrotnego od zamierzonego. Zobacz, jak prawidłowo wykonywać peeling, by stopy były piękne i zdrowe!

 

Dlaczego stopy wymagają systematycznej pielęgnacji?

Latem zwykle dbamy o  stopy nieco bardziej, pamiętamy o nakładaniu lakieru i balsamu. Jednak gdy przychodzi pora na zakładanie pełnego obuwia, stopy schodzą na dalszy plan. Niestety tworzące się zrogowacenia, niekiedy z bolesnymi pęknięciami przypominają nam, że o stopy warto dbać systematycznie.

Zimą natomiast należy dbać o stopy nie tylko regularnie, ale także znacznie intensywniej. Zmiany temperatury, suche powietrze, czy mało oddychające obuwie potrafią bardzo niekorzystnie wpłynąć na wygląd stóp i paznokci.

Skóra na stopach w wyniku stałego narażenia na nacisk podczas chodzenia staje się gruba i szorstka. Ciepłe buty dodatkowo zwiększają tarcie o skórę, dlatego problem z suchymi stopami często pojawia się właśnie o tej porze roku. W efekcie stopy stają się nieestetyczne, często tworzą się nierówne zrogowacenia, głównie na piętach.

 

Zalety domowego peelingu

Przy braku prawidłowej pielęgnacji gruba warstwa naskórka narasta, co więcej może pękać tworząc bolesne szczeliny. Pielęgnację stóp warto więc rozpocząć zanim dojdzie do tak przykrych powikłań.

Jednym ze sposobów pielęgnacji suchej skóry na stopach jest domowy peeling. Wykonuje się go z użyciem składników o działaniu złuszczającym. Dzięki temu usuwamy zrogowaciałą warstwę suchego naskórka zapewniając stopom ukojenie, wygładzając skórę i eliminując niedoskonałości.

Domowy peeling działa jednak nie tylko złuszczająco. W trakcie masażu stóp wykonywanego podczas peelingu poprawiamy mikrokrążenie w naczyniach krwionośnych. Efekty to lepiej ukrwiona, a tym samym dotleniona i odżywiona skóra. Systematyczny peeling połączony z masażem nie tylko zapobiega wysuszaniu skóry, ale także przyśpiesza regenerację zniszczonych i przemęczonych stóp.

 

Jak prawidłowo wykonywać domowy peeling stóp?

Wykonując peeling stóp w domowym zaciszu warto odpowiednio się do tego przygotować. W pierwszej kolejności należy zapamiętać, że złuszczanie naskórka warto wykonywać regularnie, ale nie częściej nić raz na 1-2 tygodnie! Zbyt intensywne złuszczanie naskórka sprawi, że skóra na stopach będzie się nawarstwiała w obronie przed częstym drażnieniem.

Domowy peeling stóp warto więc potraktować jako rytuał pielęgnacyjny wykonywany raz w tygodniu. Przed peelingiem warto wymoczyć stopy przez 15 minut w ciepłej wodzie z dodatkiem soli leczniczej. Natomiast po peelingu nie należy zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry.

Jeśli skóra nie jest bardzo sucha, nie ma potrzeby na wybieranie peelingów gruboziarnistych. O wiele łagodniejszy, a jednocześnie skuteczny będzie peeling z naturalnych składników, takich jak np.:

  • kawa,
  • cukier,
  • mak,
  • płatki owsiane.

Do składnika ścierającego należy dodać odpowiednie podłoże, a także dodatkowe związki o działaniu zmiękczającym oraz nawilżającym skórę. Idealnie sprawdzi się m.in.:

  • miód,
  • oliwa,
  • cynamon,
  • sok z cytryny,
  • olej sezamowy lub migdałowy,
  • olejek jojoba.