Dieta na opuchnięte stopy – sprawdź co jeść, a czego unikać

Dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i urody ciała. Gdy na naszych stopach obserwujemy obrzęki i uczucie ciężkości, być może przyczyną jest nieodpowiednio dobrany jadłospis. Zobacz, jakie produkty warto wprowadzić do codziennej diety, by wyeliminować obrzęki stóp!

 

Produkty zaleca przy opuchniętych stopach

Jeśli dotyczy nas problem z opuchniętymi stopami, warto zdecydować się na wprowadzenie diety oczyszczającej organizm. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że przy obrzękach konieczne jest zwiększenie ilości wypijanej wody w ciągu dnia.

Choć mogłyby się wydawać, że ograniczenie płynów zmniejszy gromadzenie się wody w organizmie, w rzeczywistości jest odwrotnie. Osoby odwodnione, które piją niewielką ilość wody, mogą mieć problem z obrzękami stóp. Dzieje się tak, ponieważ organizm w obronie przed odwodnieniem gromadzi płyny, co skutkuje obrzękami kończyn.

Zaleca się wypijanie przynajmniej 2,5 l wody w ciągu dnia. Warto zaznaczyć, że woda smakowa z wysoką zawartością cukru może przynieść efekt odwrotny. Należy wybierać czystą wodę mineralną o niskiej zawartości sodu.

Dieta przeciw obrzękom powinna zawierać produkty bogate w pierwiastki usprawniające regulację gospodarki wodnej organizmu. Wśród nich znajdują się związki wzmacniające naczynia krwionośne, ponieważ to od stanu układu krążenia uzależnione jest występowanie obrzęków.

Dobierając dietę przeciw obrzękom warto zwracać uwagę na produkty zawierające potas, krzem i rutynę, a także owoce i warzywa o działaniu moczopędnym. Związki te znajdują się m.in. w pokarmach takich jak:

  • suszone owoce, np. morele, figi, rodzynki;
  • warzywa: marchew, pomidory, seler, ziemniaki, papryka, seler, cebula;
  • rośliny strączkowe;
  • kasza gryczana;
  • banany, arbuz;
  • owoce cytrusowe;
  • orzechy;
  • słonecznik;
  • zioła: szczaw, mięta, mniszek lekarski, ziele dziurawca, kminek, skrzyp polny, imbir, pietruszka, pokrzywa.

 

Obrzęki stóp – jakie produkty wykluczyć z diety?

Dieta może pomóc w eliminacji obrzęków stóp, jednak nieodpowiednio dobrana może być również ich przyczyną. Istnieją pokarmy, które wpływają niekorzystnie na stan zdrowia, pogłębiają dyskomfort związany z opuchnięciami lub wręcz wywołują obrzęki.

Za główny czynnik wywołujący gromadzenie się płynów w organizmie uznaje się sól. Nie bez powodu przyprawa ta zyskała miano szczególnie chorobotwórczej. Osoby, które spożywają pokarmy solone lub żywność wysoko przetworzoną mogą mieć problemy ze zdrowiem, w tym mogą uskarżać się na obrzęki stóp. Warto zaznaczyć, że sól znajduje się nie tylko w pokarmach typy fast food, ale także w słodyczach, czy nawet w wodzie mineralnej wysokosodowej.

Poza potrawami słonymi z diety przeciwobrzękowej należy wykluczyć także produkty słodkie. Po pierwsze również one zawierają sól, po drugie hamują wydalanie z organizmu sodu, a tym samym płynów.

Warto pamiętać, że niekorzystnie na stan zdrowia wpływają wszelkie produkty przetworzone. Mowa przede wszystkim o wędlinach, ostrych przyprawach, czy ,,smakołykach” zawierających substancje wzbogacające smak i zapach.