Opuchnięte kostki – przyczyny

Ludzki organizm jest bardzo wrażliwy na wszelkie zmiany w jego składzie. Gdy w wyniku wielu chorób dochodzi do zaburzeń związanych m.in. z układem krążenia, pierwszą częścią ciała podatną na zmiany mogą okazać się nasze stopy. Opuchnięte kostki mogą świadczyć o zwykłym przeciążeniu ciała, jak również być objawem poważnych chorób ogólnoustrojowych. Jeśli masz problem z obrzękami kostek, sprawdź, co może wywoływać taki stan!

 

Choroby objawiające się opuchniętymi kostkami

Zaburzenia krążenia są jedną z głównych przyczyn pojawiania się obrzęku kostek. Gdy osoby chorujące na schorzenia układu krążenia uskarżają się na obrzęki, wówczas zwykle świadczy to od nadmiernym gromadzeniu się płynów w organizmie w wyniku osłabienia naczyń żylnych.

Główną przyczyną zaburzeń krążenia jest nadciśnienie tętnicze, bądź choroby serca, które zaburzają prawidłowe krążenie. Opuchnięte kostki są jednym z objawów tego typu schorzeń. Ponadto, wszelkie schorzenia dotyczące układu krążenia, w tym żylaki kończyn dolnych, również mogą objawiać się w postaci opuchlizny na stopach.

Obrzęki kończyn mogą świadczyć także o chorobach nerek. Wówczas dochodzi do nieprawidłowej, zbyt wolnej filtracji przez nerki, co skutkuje gromadzeniem się płynów oraz toksyn w organizmie.

Kolejną chorobą, która wywołuje obrzęki jest cukrzyca. W tym przypadku opuchlizna związana jest z zaburzeniami mikrokrążenia. Neuropatia cukrzycowa jest częstym powikłaniem cukrzycy i wiąże się z przewlekłym wpływem hiperglikemii na organizm.

 

Styl życia, a obrzęki stóp      

Problemy z opuchniętymi kostkami, stopami i łydkami miewają najczęściej osoby starsze, chorujące na cukrzycę lub choroby układu krążenia. Jednak obrzęki na kostkach mogą dotyczyć także osób bardzo młodych, na co największy wpływ ma styl życia.

Obrzęki na kostkach i łydkach bywają dokuczliwą dolegliwością osób prowadzących siedzący lub stojący tryb życia. Mała aktywność fizyczna i długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji zaburza krążenie i sprawia, że po całym dniu w pracy kostki mogą puchnąć, a także boleć.

Na stan stóp duży wpływ ma także dieta. Spożywanie przetworzonej żywności o dużej zawartości soli w wielu przypadkach jest powodem obrzęków na stopach. Sól zatrzymuje wodę w organizmie, ponadto jest jedną z przyczyn rozwoju chorób układu krążenia.

Poza produktami solonymi na występowanie obrzęków wpływa także dieta zawierająca cukier. Osoby spożywające słodkie produkty mają stale podniesiony poziom insuliny, co kolejno utrudnia wydalanie sodu z organizmu.