Masaż stóp – obszary newralgiczne wpływające na narządy ciała

Stopy to złożona machineria, która zapewnia nam sporo swobody umożliwiając chodzenie. Na stopach możemy zaobserwować objawy świadczące o niektórych chorobach, co więcej, stopy mogą wpływać na zdrowie całego ciała. Ponoć masaż newralgicznych punktów na stopach może uśmierzyć ból głowy, czy wspomóc leczenie wielu schorzeń. Zobacz naszą mini mapę wrażliwych punktów na stopach!

 

Masaż stóp – czym jest refleksologia?    

Masaż stóp bez wątpienia należy do jednych z przyjemniejszych doznań, choć dla osób wrażliwych na dotyk może okazać się zbyt drażniący. Natomiast masaż leczniczy stóp zalicza się do medycyny alternatywnej, która zyskała nawet swoją własną nazwę, jaką jest refleksologia, czy też refleksoterapia.

Leczniczy masaż polega na naciskaniu odpowiednich punktów na ciele lub stopach, co ma wpływać na inne partie ciała oraz narządy wewnętrzne. Co więcej, stopy okazują się w tym przypadku najodpowiedniejszym obszarem, dzięki któremu możemy dotrzeć niemal do każdej partii ciała. Otóż na stopach znajduje się blisko 8 tysięcy zakończeń nerwowych połączonych z innymi obszarami ludzkiego organizmu.

 

Jak działa masaż stóp?

Masaż stóp jest nie tylko relaksujący, pomaga się wyciszyć po ciężkim dniu i zmniejsza obrzęk stóp, ale okazuje się być również bardzo korzystny dla zdrowia. Warto zaznaczyć, że nawet jeśli nie posiadamy umiejętności lokalizowania wrażliwych punktów na stopach (co jest niezwykle skomplikowane), to już sama przyjemność działa na organizm jak kojące lekarstwo na każdą dolegliwość.

W przypadku refleksologii masaż stóp polega jednak nie tylko na wywoływaniu efektu odprężającego, ale ma na celu stymulację punktu wspomagającego leczenie danej dolegliwości. Znając mapę obszarów newralgicznych na stopach można masować wybrany punkt przy pomocy kciuka, wykonując stosunkowo intensywne ruchy okrężne.

Warto jednak zaznaczyć, że według wielu przekonań refleksoterapia nie jest odpowiednia dla każdego. Ze względu na pobudzanie krążenia podczas masażu stóp z tego typu terapii powinny zrezygnować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, a także osoby z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Również infekcje oraz grzybica stóp uniemożliwiają przeprowadzenie refleksoterapii.

 

Czy refleksoterapia może być wykonywana samodzielnie?   

Wbrew pozorom masaż stóp nie należy do prostych, dlatego zwykle warto pozostawić te czynności specjaliście. Możemy jednak spróbować samodzielnej stymulacji pewnych obszarów, które będzie nieco łatwiej odnaleźć na mapie stopy.

Oto kilka przykładów dotyczących wrażliwych punktów na stopach:

  • Podeszwa dużego palca po wewnętrznej stronie – obszar ten można masować w przypadku odczuwania bólu. Stymulacji ulega wówczas połączenie, które według mapy stóp odpowiedzialne jest za przysadkę mózgową. Masowanie tego punktu pomaga również w opanowaniu stresu.
  • Pięta – na pięcie znajdują się dwa niewielkie punkty, które mają odpowiadać za nerw kulszowy oraz miednicę.
  • Zakończenia palców – ich stymulacja wspiera zdrowie zatok i zębów.
  • Obszar rozciągający się wzdłuż łuku stopy od wewnętrznej strony wpływa na kręgosłup.
  • 4 i 5 palce nieco dalej od paznokcia wpływają na uszy.
  • Zgięcie pod paluchem – masowanie tego punktu wspomaga szyję.