Rolowanie mięśni – na czym polega i dlaczego to robić?
Czy słyszałeś o metodzie masażu mięśni zwanej rolowaniem? Dlaczego z dnia na dzień zyskuje ona na popularności? Co warto wiedzieć na ten temat? Zapoznaj się z artykułem, a poznasz korzyści wynikające z rolowania mięśni.
Czym jest rolowanie ciała?
Rolowanie to masaż powięzi, czyli tkanki łącznej, która otacza nasze mięśnie. Możemy je wykonać samodzielnie. Pomaga pozbyć się bólu i rozluźnić ciało. Jakie są zalety rolowania?
- Poprawa ukrwienia,
- Przyśpieszenie regeneracji po treningu,
- Wyeliminowanie zakwasów,
- Nawodnienie powięzi,
- Uśmierzenie bólu,
- Ograniczenie nadmiernego napięcia mięśni,
- Zapobieganie zwyrodnieniom,
- Poprawa mobilności całego ciała,
- Zwiększenie zakresu ruchu, mobilności,
- Usuwanie cellulitu,
- Poprawa samopoczucia.
Jak wykonać rolowanie ciała?
Rolowanie nie jest skomplikowane i z czasem wchodzi w nawyk. Warto poznać jednak podstawowe zasady, by wiedzieć, jak się do tego zabrać.
- Rolowanie zaczynamy od stopy i powoli przechodzimy coraz wyżej.
- Każdą partię ciała rolujemy przez około 2-3 minuty.
- Nie rolujemy stawów, omijamy je.
- Nie śpiesz się podczas masażu, wykonuj go powoli.
- Jeśli ból jest szczególnie odczuwalny, staraj się przytrzymać dłużej w danym miejscu. Gdy mimo wszystko nie puszcza, zmień pozycję.
- Zabieg najlepiej wykonywać po treningu. Pozwoli to nam się odprężyć.
Jak dobrać wałek?
Istnieją różne rodzaje wałków przeznaczone do rolowania ciała. Dla osoby początkującej w tego rodzaju masażach najlepsze będą takie, które nie mają wypustek, są miękkie. Z czasem możemy zainwestować w twardsze. Do stóp, ścięgna Achillesa istnieją mniejsze, wałki, które zapewniają intensywniejszy masaż.
Rodzaj sprzętu do rolowania warto też dobrać do wagi ciała. Osoby lekkie powinny wybierać miękkie wałki, natomiast osobom ciężkim zalecane są te twardsze.
Przeciwwskazania do automasażu
Rolowanie nie będzie dobre w każdym przypadku. Przeciwwskazaniami do takiego masażu są:
- Osteoporoza,
- Urazy, złamania,
- Tętniak,
- Siniaki,
- Nadwrażliwość skóry.
Jak widać, rolowanie ciała może przynieść wiele korzyści. Poza szybszą regeneracją mięśni po treningu zapewnia poprawę samopoczucia i lepsze krążenie krwi w organizmie. Pamiętaj o środkach ostrożności i dobrze dobierz wałek do partii ciała, którą planujesz masować. Efekty będą widoczne już po pierwszym zabiegu. Poczujesz rozluźnienie mięśni oraz uspokojenie ciała i umysłu.