Leczenie stawów kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy stanowi naturalny element płynu stawowego. U osób cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów obserwuje się deficyt tego składnika. Aktualnie jednak istnieją preparaty, które pozwalają na poprawę kondycji stawów poprzez ich bezpośrednią aplikację wprost do miejsca zmienionego chorobowo. Przekonaj się, jak kwas hialuronowy działa na stawy!

 

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w lidzkim organizmie. Za syntezowanie oraz wydzielanie kwasu hialuronowego odpowiadają komórki błony maziowej. To z nich kwas hialuronowy jest wydzielany do płynu stawowego, któremu zapewnia sprężystość oraz lepkość.

Kwas hialuronowy stanowi więc niezbędny element stawów, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu. W przypadku chorób zwyrodnieniowych obserwuje się zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego, dlatego w leczeniu schorzeń stawów praktykuje się podawanie tego związku wprost w chore struktury.

 

Kiedy podaje się kwas hialuronowy do stawu?

Podawanie kwasu hialuronowego w postaci preparatów lub iniekcji w stawy zmienione chorobowo zyskało miano wiskosuplementacji. Działanie takie ma na celu uzupełnienie niedoborów tego związku, co pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz usprawnienie ruchomości danego stawu.

Właściwości takie wykorzystywane są przede wszystkim w przypadku osób starszych, u których doszło do poważnych ubytków hialuronianu sodu w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów. Zabiegi polegające na wykonaniu zastrzyku z preparatem zawierającym kwas hialuronowy wykonuje się jednak także u osób młodych. Wskazaniem są przede wszystkim nieprawidłowości chrząstki stawowej z towarzyszącym ubytkiem płynu stawowego.

 

Efekty po podaniu kwasu hialuronowego dostawowo

Uzupełnienie mazi stawowej w kwas hialuronowy ma na celu nie tylko zwiększenie jej lepkości i sprężystości. Kwas hialuronowy jest związkiem aktywnym biologicznie, dlatego wpływa korzystnie na proces regeneracji stawów. Wiskosuplementacja stosowana jest więc także w celu poprawy kondycji stawów, zwłaszcza w przebiegu stanów zapalnych, czy po urazach.

Kwas hialuronowy podany dostawowo inicjuje więc proces regeneracji poprzez pobudzenie organizmu do wytwarzania naturalnego związku. Ponadto, wiskosuplementacja intensyfikuje zmiany metaboliczne zachodzące w chrząstce stawowej. Dzięki korzystnemu działaniu po wykonaniu zastrzyków z kwasem hialuronowym przewiduje się efekty takie jak np.:

  • zmniejszenie bólu,
  • zmniejszenie stanu zapalnego,
  • poprawa sprawności ruchowej stawu,
  • spowolnienie zmian degradacyjnych w chrząstce stawowej.