Jak uniknąć kontuzji?

Bez względu na to, czy zawodowo uprawiamy jakąś dyscyplinę sportu, czy też sporadycznie wykonujemy jakąś aktywność fizyczną, może nam się zdarzyć uraz lub kontuzja. Jak jej uniknąć? Co warto wiedzieć na ten temat?

Najczęstsze kontuzje:

  • Zwichnięcie stawu barkowego, kciuka, rzepki kolanowej,
  • Skręcenie kostki,
  • Nadciągnięcie ścięgien,
  • Stłuczenie barku, kolan, nadgarstka.

Objawy kontuzji:

  • Nasilający się ból występujący głównie po wysiłku,
  • Ból przy nacisku,
  • Obrzęk, opuchlizna,
  • Ograniczenie zakresu ruchu,
  • Osłabienie mięśni.

Jak zapobiegać?

Najczęstszą przyczyną kontuzji jest brak odpowiedniej rozgrzewki. Mięśnie muszą przyzwyczaić się do wysiłku. Warto regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające. Możemy poświęcić na to jeden trening lub wykonywać je po każdym wysiłku. Tuż po uderzeniu warto przyłożyć do obolałego miejsca zimny kompres, który zatrzyma krwawienie i zminimalizuje obrzęk.

  1. Zwracaj uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń. Szczególnie gdy zaczynasz uprawiać jakiś sport, ważna jest pomoc trenera, który przekaże ci odpowiednie wzorce i poprawi błędy. Nie krępuj się poprosić o pomoc.
  2. Korzystać z różnych form aktywności. W ten sposób nie będziesz przeciążać jednej partii ciała.
  3. Dbaj o prawidłową postawę ciała również w czasie pracy. Siedzący tryb życia powoduje obciążenia mięśni, dlatego musisz mieć odpowiednio dobrane krzesło i biurko.
  4. Nie zaczynaj od intensywnego wysiłku, zwiększaj aktywność stopniowo w miarę wzrostu swojej kondycji. Nie porównuj się z innymi, którzy trenują dłużej od ciebie.
  5. Jeśli ciało wysyła ci sygnał, że coś jest nie tak, nie ignoruj objawów. Udaj się na wizytę do fizjoterapeuty lub poproś o pomoc lekarza rodzinnego. Ćwiczenie mimo kontuzji to najgorsze co możesz w tej sytuacji zrobić.
  6. Pij podczas treningu napoje izotoniczne. Uzupełnisz w ten sposób sole mineralne i elektrolity.
  7. Wybierz wygodne buty sportowe. Bóle kostki mogą być spowodowane niewłaściwie dobranym obuwiem. Nie mogą być zbyt małe, ponieważ będą nas uciskać i uniemożliwiać komfortowe wykonywanie ćwiczeń.
  8. Unikaj używek. Palenie papierosów o 50% zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji. Palacze mają słabsze kości i wiązadła.
  9. Nigdy nie zaczynaj ćwiczeń bez rozgrzewki. Powinna ona trwać około 10 minut. Jeśli jest prawidłowo wykonana, pojawią się już pierwsze krople potu na twarzy.
  10. Dbaj o dobrze zbilansowane posiłki. Po treningu zaleca się potrawy białkowo-węglowodanowe. Umożliwiają one odbudowę mięśni i ich szybszą regenerację, dzięki czemu bez kontuzji przystąpisz do kolejnego treningu.