USG stawu skokowego w diagnozie chorób

USG stawu skokowego w diagnozie chorób

Wskazaniem do badania USG stawu skokowego jest bolesność w tej okolicy związana z urazem w przeszłości, bólami przeciążeniowymi, zmianami zapalnymi lub zwyrodnieniowymi. Badanie jest wskazane także dla Pacjentów, u których podejrzewa się ganglion, guzy lub neuralgię Mortona, oraz dla Chorych w trakcie leczenia, w celu monitorowania postępów.

Celem badania jest znalezienie przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości, by móc zastosować precyzyjne i skuteczne leczenie wymierzone prosto w źródło bólu.

Specjalista ocenia ciągłość włókien w obrębie więzadeł, jest w stanie także określić ewentualny stopień ich uszkodzenia oraz to, czy rozpoczęły się już samoistne procesy naprawcze. Ocenia także wszystkie inne składowe stawu.

USG stawu skokowego – co pokazuje, co można ocenić?

  • powierzchnię kości tworzących stawy (osteofity, pęknięcia i złamania);
  • błonę maziową w obrębie stawu;
  • więzadła;
  • ścięgna;
  • gangliony;
  • guzy;
  • przebieg nerwów.

USG stawu skokowego – jak przygotować się do badania?

Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie obecność niektórych opatrunków, np. szyny gipsowej może uniemożliwić przeprowadzenie badania. Ta technika diagnostyczna jest nieinwazyjna i całkowicie niebolesna.

USG stawu kolanowego – na czym polega badanie?

Obraz jest widoczny na monitorze. Aparatura wykorzystuje ultradźwięki, które pozwalają na ocenę tkanek wewnątrz stawu bez jego otwierania czy naświetlania promieniowaniem rentgenowskim.

Badanie polega na przyłożeniu specjalnej głowicy do skóry w okolicy stawu skokowego, pokrytej specjalnym żelem do badania. Specjalista bada okolicę stawu oraz wszystkie struktury wewnątrz niego – ocenia ich budowę oraz pracę.

Badanie trwa kilka minut i pozwala na ocenę stawu w czasie rzeczywistym. Jego wynik jest znany od razu. Specjalista przygotowuje opis badania, może dołączyć do niego także zdjęcie przedstawiające stwierdzoną patologię.