Jakie są sposoby na operacyjne wyleczenie uszkodzonej łąkotki?

Uszkodzenia łąkotki – wylecz operacyjnie

Uszkodzenie łąkotki wiąże się z nagłym skrętem zewnętrznego podudzia podczas zgiętego stawu kolanowego. Uraz dotyczy najczęściej osób aktywnych fizycznie, ale zdarza się także podczas wykonywania pracy lub prostych domowych czynności. Objawami są natomiast: nagły „trzask”, zablokowanie ruchu w stawie i nasilający się w trakcie chodzenia lub klękania ból kolana. Uszkodzenie łąkotki można wyleczyć operacyjnie, wykorzystując w tym celu artroskopię stawu kolanowego.

Czym jest łąkotka i jakie są jej rodzaje?

Łąkotki są najistotniejszym elementem kolana, położonym pomiędzy kością udową i piszczelową. Charakteryzują się chrzęstno-włóknistą strukturą i miseczkowatym lub półksiężycowatym kształtem. Ich budowa umożliwia dopasowanie się do kształtu powierzchni stawowych, co sprawia, że są kluczowe dla równomiernego rozkładu obciążeń, stabilizacji, odżywiania i ochrony chrząstki stawowej, zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku.

Uszkodzenie może dotyczyć łąkotki przyśrodkowej lub łąkotki bocznej. Bardziej narażona na urazy jest łąkotka przyśrodkowa, znajdująca się po wewnętrznej stronie stawu kolanowego, której ruchomość jest mniejsza z racji tego, że jest zrośnięta z torebką stawową. Łąkotka boczna znajduje się z kolei po stronie zewnętrznej stawu kolanowego, jej kształt jest bardziej owalny i jest jedynie luźno połączona z torebką stawową. Jej ruchomość sprawia, że do uszkodzeń łąkotki bocznej dochodzi rzadziej niż w przypadku łąkotki przyśrodkowej.

Na czym polega leczenie operacyjne łąkotki?

Leczenie operacyjne uszkodzenia łąkotki polega na zastosowaniu artroskopii stawu kolanowego, która pozwala na ocenę rozmiaru uszkodzenia oraz jego lokalizacji. Działania, jakie podejmuje się w przypadku leczenia łąkotki, mają na celu zachowanie jak największej jej części. Usunięcie całej łąkotki jest ostatecznością. Operacja sprowadza się do usunięcia jedynie uszkodzonego fragmentu łąkotki, naprawy lub jej przeszczepu. Najczęściej wycina się jej wystającą poza obrys część, a pozostałą – wygładza. Uszkodzony fragment można również zszyć i zawiązać szwy na torebce stawowej. W ramach naprawy łąkotki można także niektóre części zespolić zszywkami, staplerami lub kotwiczkami biowchłanialnymi. Leczenie operacyjne obejmuje również przeszczep łąkotki, do którego wykorzystuje się macierze kolagenowe, przeszczepy ścięgien i polimerów syntetycznych, a także zastąpienie brakującej łąkotki elementem pobranym od ludzkiego dawcy, co jest najbardziej zalecaną opcją.

Ważne w tym przypadku jest, aby przeszczep został wykonany jak najszybciej po uszkodzeniu. W przeciwnym razie może dojść do niechcianych zmian zwyrodnieniowych – podkreśla dr Artur Pisarski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Centrum Medycznym Medicum.