Opuchnięte kostki – jakie mogą być przyczyny?
Ból, opuchlizna, a nawet zaczerwienienie często pojawiają się w wyniku przeciążenia stóp w ciągu dnia. Zdarza się jednak, że opuchnięte kostki lub całe stopy są objawem chorób ogólnoustrojowych, głównie zaburzeń krążenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny opuchlizny na kostkach!
Jak dochodzi do powstawania obrzęku?
Opuchnięte kostki mogą wynikać z wielu patologii dotyczących nie tylko stóp, ale również całego organizmu. Przyczyny obrzęków w obrębie kończyn często dotyczą chorób ogólnoustrojowych, wpływających na krążenie krwi i limfy. Nie jest to więc problem estetyczny, a schorzenie zdrowotne, które w każdym przypadku wymaga diagnozy.
Do rozwoju obrzęku dochodzi w wyniku wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w drobnych naczyniach krwionośnych. Konsekwencją jest zwiększenie przepuszczalności ścian naczyń żylnych, przez które uwalnia się płyn i zajmuje przestrzenie międzykomórkowe. To właśnie nadmiar gromadzącego się płynu powoduje obrzęki w różnych częściach ciała.
Przyczyny opuchniętych kostek
Sporadyczne obrzęki kostek zwykle dotyczą osób, które przebywają długotrwale w jednej pozycji. Wówczas mięśnie nóg nie są wykorzystywane, a tym samym może dochodzić do osłabienia krążenia krwi w naczyniach krwionośnych. Na opuchnięcia tego typu najbardziej narażone są osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej lub stojącej, a także osoby starsze oraz chorzy spędzający wiele godzin w pozycji leżącej.
Gdy osoba chora ma problemy z krążeniem może dochodzić również do zaburzenia odpływu limfy, która w zdrowym organizmie odprowadza nadmiar płynów oraz toksyn. Również choroby ogólnoustrojowe, które zaburzają krążenie krwi są przyczyną pojawiających się obrzęków. Opuchnięte kostki mogą świadczyć o chorobach układu sercowo-naczyniowego, takich jak np.:
- nadciśnienie,
- miażdżyca,
- cukrzyca,
- niewydolność serca,
- zaburzenia funkcji nerek,
- niedożywienie.
Obrzęku kostek nie należy lekceważyć, ponieważ pojawiająca się opuchlizna, nawet jeśli ma charakter ustępujący, może zwiastować rozwój poważnego schorzenia. Szczególnym zagrożeniem są opuchnięcia kostek występujące wspólnie z innymi objawami, takimi jak:
- przewlekłe osłabienie;
- stany podgorączkowe;
- zaczerwienienie lub zasinienie okolic kostki, stopy lub nogi;
- owrzodzenia na skórze,
- tkliwość lub ból.