Kinesiotaping – co to takiego?
Kinesiotaping to terapia wykorzystująca specjalne taśmy, które mają za zadanie wspierać leczenie układu ruchu po urazie lub zapobiegać jego uszkodzeniu. Metoda ta pozwala na stabilizację wybranego fragmentu ciała, ale także na poprawę krążenia krwi i limfy. Zobacz, czym jest kinesiotaping stosowany w przypadku urazów stopy i na czym opiera się działanie pozornie zwykłych taśm!
Co to jest kinesiotaping?
Kinesiotaping polega na aplikacji na skórę specjalistycznych taśm. Zabieg taki powinien być przeprowadzany przez fizjoterapeutę, który potrafi umieścić taśmy w odpowiedni sposób.
Metoda ta skutecznie wspiera leczenie urazów. Co ważne, nie stosuje się w tym przypadku substancji działających po podaniu doustnym, czy miejscowym. Taśmy nie są niczym nasączone, a ich działanie opiera się jedynie na łagodnie mechanicznej stymulacji. Nie ma również mowy o jakiejkolwiek ingerencji w ciągłość skóry.
Działanie kinesiotapingu opiera się jedynie na łagodnym wymuszeniu odpowiedniego napięcia mięśni i ścięgien lub zmniejszeniu tego napięcia. Dzięki temu kinesiotaping może zmniejszać dolegliwości bólowe po urazach, a także przyśpieszać regenerację chorych tkanek. Co więcej, metoda ta nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku ze strony Pacjenta.
Jak działa kinesiotaping?
Na wybraną partię ciała, często na stopę w miejscu stawu skokowego lub na łydkę, nakłada się specjalne taśmy, które należy nosić nieustannie podczas trwania terapii. Odpowiednio umieszczone plastry oddziałują na mięśnie, stawy i ścięgna, również te, które pracują niezależnie od naszej woli.
Taping sprawia, że w obrębie tkanek stopy następuje m.in.:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych;
- poprawa krążenie krwi oraz limfy;
- stabilizacja wybranych stawów;
- normalizacja napięcia mięśniowego.
Kiedy stosuje się kinesiotaping?
Kinesiotaping znajduje szczególne zastosowanie u sportowców, którzy są najbardziej narażeni na urazy dotyczące narządu ruchu. Metoda ta stanowi wsparcie fizjoterapii, jak również stosowana jest jako profilaktyka przeciw urazom. Korzystny wpływ na tkanki wykorzystuje się nie tylko w ortopedii, ale także m.in. w neurologii, ginekologii, pediatrii, czy onkologii.
Zabiegom kinesiotapingu często poddaje się osoby, które mają problemy, takie jak np.:
- osłabienie mięśni;
- urazy ścięgna Achillesa;
- obrzęki kończyn;
- bóle kończyn i kręgosłupa;
- wady postawy;
- naciągnięcia mięśni i ścięgien;
- bóle stawowe;
- entezopatie, np. ostroga piętowa;
- schorzenia zwyrodnieniowe stawów;
- trudno gojące się rany.