Jak dobrać obuwie do sylwetki?

Bardzo często sięgamy po te modele butów, które są modne i nam się podobają. Nie ma w tym nic złego, wybór należy do każdego, ale świadomość własnej sylwetki, jej wad i zalet pomaga dobrać odpowiednie obuwie, które podkreśli nasze atuty. Jak to zrobić? Już podpowiadamy.

Przede wszystkim musisz określić typ swojej sylwetki. Możesz to zrobić sama lub z pomocą przyjaciółki. U kobiet najczęściej występują rodzaje figury ze względu na kształt zwane:

  1. Klepsydra
  2. Gruszka
  3. Jabłko

Klepsydra charakteryzuje się szczupłą talią z zarysowanym wcięciem. Uda są masywne, a łydki zgrabne. Posiadaczki tych kształtów mają zazwyczaj pełny biust i pośladki. Chociaż to kwestia gustu mówi się, że klepsydra jest idealnym typem kobiecej sylwetki. Jak dobrać obuwie do figury klepsydry?

Buty powinny być dobrze dobranym dopełnieniem. W przypadku klepsydry wybór jest ogromny. Nic nas nie ogranicza. Możemy wybierać różne fasony, obuwie płaskie i na obcasie. Nie należy jednak przesadzić z wysokością szpilek. Nogi powinny stanowić 40% sylwetki, aby proporcje były dobrze zachowane.

Gruszka odznacza się wąskimi ramionami oraz mniejszym biustem. Nogi są masywne, a biodra szerokie.  Aby wyrównać proporcje, zalecane jest noszenie kolorów i wzorów w górnej części garderoby. A co z butami?

Masywne nogi i łydki lepiej będą prezentowały się w szerszym i grubszym obcasie. Buty na podwyższeniu wysmuklą naszą sylwetkę i sprawią, że będziemy wyglądały szczuplej. Mocno zbudowane nogi zazwyczaj dobrze prezentują się w butach, które nie przyciągają uwagi do tej części ciała, na przykład w jednym kolorze z rajstopami czy spodniami.

Jabłko charakteryzuje duży brzuch, szczupłe nogi, brak wcięcia w talii. W przypadku tej sylwetki ubrania nie powinny być zbyt obcisłe. Warto podkreślać nogi, które są atutem kobiet o takich wymiarach. Można to robić za pomocą dobrze dobranych butów. Jakich?

Szczupłe, krótkie nogi dobrze wyglądają w butach zakończonych okrągłym noskiem. Obcas powinien być grubszy, masywny.

Jeśli naszym kompleksem są grube łydki, nie należy wybierać kozaków kończących się w tej części ciała. Niepotrzebnie przykuwałyby uwagę do masywnych łydek. Natomiast posiadaczki szczupłych nóg mogą pozwolić sobie na cienkie obcasy.

Odpowiedni dobór obuwia może być nieco problematyczny, ale jeśli przyswoimy sobie powyższe zasady i będziemy kierować się intuicją, z pewnością znajdziemy swoje wymarzone buty, w których będziemy czuły się i wyglądały dobrze. O wiele lepiej jest podkreślać swoje atuty niż usilnie ukrywać wady.