Akupunktura – co warto wiedzieć o leczeniu igłami?
Nakłuwanie ciała igłami może wydawać się przerażające, ale czego nie robi się dla zdrowia i lepszego samopoczucia? Skąd wywodzi się akupunktura, na czym polega ta metoda i dlaczego warto się na nią zdecydować? Dziś poznasz odpowiedź na te pytania. Dowiesz się też, jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu.
Na czym polega akupunktura?
Akupunktura to jedna z metod medycyny chińskiej stosowana od 5 tysięcy lat. Jej założeniem jest przywrócenie zaburzonej równowagi energii w organizmie człowieka. W tym celu stosuje się specjalnie, jednorazowe przeznaczone do tego zabiegu metalowe igły. Wbija się je w konkretne miejsca w ciele zwane punktami akupunkturowymi. Według chińskiej medycyny jest ich aż 361, a najwięcej znajduje się w stopach. Niektórzy specjaliści od tego zabiegu wykonują go jedynie w tej części ciała.
Czy zabieg jest bolesny?
Zależy to od stopnia wytrzymałości pacjenta, jednak często cały proces jest bezbolesny lub powoduje drobne uczucie szczypania. Znaczenie ma też miejsce w ciele, gdzie igły są umieszczane. Wyjmuje się natychmiast lub pozostawia w ciele na 10-30 minut. Zabieg należy powtórzyć kilkanaście razy w przeciągu pół roku. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, ale niekiedy efekty są widoczne już po kilku wizytach u terapeuty.
Zalety nakłuwania
Leczenie za pomocą nakłuwania ma mnóstwo zalet. Akupunktura między innymi:
- Wzmacnia układ odpornościowy,
- Łagodzi ból,
- Wzmacnia układ krwionośny,
- Naprawia tkanki,
- Leczy choroby układu oddechowego,
- Pomaga zwalczać infekcje,
- Leczy zaburzenia ginekologiczne i niepłodność,
- Redukuje stres,
- Dotlenia narządy wewnętrzne,
- Wzmacnia kondycję organizmu,
- Leczy choroby psychiczne (nerwicę, depresję, schizofrenię),
- Łagodzi przewlekły ból pleców.
Przeciwwskazania:
- Hemofilia,
- Choroby skóry,
- Gruźlica,
- Osłabienie organizmu,
- Okres ciąży, menstruacji,
- Nowotwór,
- Gorączka,
- Silny ból brzucha,
- Wszczepiony rozrusznik serca.
Akupunktura to stara metoda leczenia, która wciąż budzi skrajne emocje. Jednak sam fakt, iż przetrwała tyle lat, świadczy o jej skuteczności. Dawniej była stosowana jedynie w Chinach, ale obecnie cały świat o niej słyszy. Warto wybrać lekarza, który już na początku przeprowadzi z nami dokładny wywiad w celu ustalenia stanu naszego zdrowia. Pozwoli mu to dokładnie ustalić, jakie punkty powinien naciskać. Zabieg będzie przyjemny i przyniesie efekty, jeśli będziemy mieć do niego pozytywne nastawienie i spróbujemy na własnej skórze.