Kurzajki na stopach – przyczyny i rodzaje kurzajek

Kurzajki to niewielkie, ale często liczne i bolesne zmiany powstające najczęściej na stopach. Jest to choroba bardzo zaraźliwa, która wywołuje znaczny dyskomfort. Zobacz, jakie są przyczyny kurzajek i jak wyglądają te zmiany!

 

Przyczyny kurzajek na stopach

Kurzajki poprawienie określa się jako brodawki wirusowe. W istocie za ich powstawanie opowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Kurzajki to bardzo powszechna dolegliwość, a do zakażenia dochodzi po kontakcie skóry z wirusem. Najczęściej miejscem zakażenia są stopy, zwłaszcza jeśli chodzimy boso w miejscach publicznych, takich jak baseny, sauny, czy szatnie gimnastyczne.

 

Jak wyglądają kurzajki na stopach?

Kurzajki na stopach zwykle są wielkości kilku milimetrów. Niekiedy można pomylić je z odciskami. Jednak w odróżnieniu od odcisków kurzajki są bardziej wysunięte poza powierzchnię skóry, a także mają nierówną, porowatą strukturę. Na kurzajkach często obserwuje się również niewielkie, przekrwione punkty. Zdarza się również, że kurzajki występują w formie bardzo licznych i drobnych ,,krostek”.

 

Rodzaje kurzajek na stopach

Na stopach pojawiają się różne brodawki wirusowe, a za ich powstawanie może odpowiadać wirus HPV typu 1. lub typu 2. Poszczególne odmiany zmian skórnych różnią się nieco wyglądem oraz liczebnością:

  • Brodawki typu myrmecia – należą do najczęściej spotykanych zmian tego typu wywoływanych przez wirus brodawczaka ludzkiego typu 1. Zmiany te zwykle występują pojedynczo lub po kilka na jednej stopie. Mogą pojawić się na palcach lub ba podeszwie stopy. Ten typ kurzajek często pojawia się u dzieci oraz może mieć charakter nawrotowy, ponadto wywołuje ból podczas chodzenia.
  • Brodawki mozaikowe – występują nieco rzadziej, niż brodawki typu myrmecia. Zwykle pojawiają się bardzo mnogo i są niewielkie. Niekiedy jest ich tak dużo, że są mylone z innymi schorzeniami stóp, w tym ze zmianami grzybiczymi. Ten typ brodawek najczęściej nie wywołuje bólu.