Stabilizatory na stopę po kontuzji – na co zwrócić uwagę?

Kontuzje stopy zdarzają się często, zwłaszcza u osób uprawiających sport. Gdy dojdzie do skręcenia stawu lub naruszenia jego stabilności, konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranych stabilizatorów, które zabezpieczą naruszone tkanki. Wybierając stabilizator na stopę, warto dokładnie przeanalizować jego parametry, ponieważ to od odpowiedniego produktu zależy szybki powrót do zdrowia.

 

Czym jest stabilizator na stopę i kiedy warto go używać?

Stabilizator to przedmiot, który ma za zadanie odciążyć stawy i mięśnie po kontuzji. W zależności od potrzeby wybiera się stabilizatory w formie opaski lub ściągacza, czy też ortezy z dodatkowymi elementami, które utrzymują stopę w odpowiedniej pozycji, zapewniają cyrkulację powietrza, a nawet mogą być wykonane z materiału antybakteryjnego.

Stabilizator powinien być zawsze dobierany do typu kontuzji oraz fragmentu ciała, jaki uległ uszkodzeniu. Przy niewielkich urazach mięśni i naciągnięciach ścięgien zwykle wystarczające okazują się stabilizatory półsztywne lub miękkie, które odciążają stopę zapewniając tym samym odpowiednie warunki do regeneracji uszkodzonych tkanek.

Natomiast poważne kontuzje, takie jak np. skręcenia kostki, złamania, czy zerwania ścięgien wymagają specjalistycznego sprzętu, którzy odpowiednio unieruchomi stopę, czyli tzw. stabilizatorów sztywnych.

 

Na co zwracać uwagę wybierając stabilizator na stopę?

Warto pamiętać, że kontuzje wymagają konsultacji z lekarzem, który po ocenie stopnia uszkodzenia dobierze odpowiednią ortezę lub zdecyduje o konieczności założenia gipsu.

W zależności od potrzeb stosuje się więc stabilizatory w celach wspomagających leczenie lub jako profilaktykę u osób aktywnych fizycznie. Nie należy jednak samodzielnie podejmować decyzji o noszeniu stabilizatora, ponieważ źle dobrany może zaszkodzić.

Podstawowe cechy stabilizatorów, na jakie warto zwracać uwagę, to:

  • materiał,
  • elastyczność,
  • odpowiedni rozmiar,
  • dobór do wagi ciała,
  • elementy zapobiegające otarciom,
  • sposób zakładania.

 

Jakie stabilizatory mamy do wyboru?

W przypadku kontuzji stopy najczęściej mamy do czynienia z uszkodzeniem stawu skokowego. Fragment ten ze względu na dużą ruchomość często ulega urazom, zwłaszcza u osób praktykujących bieganie.

Stabilizatory stosowane przy najczęściej występujących urazach dzieli się m.in. na :

  • Stabilizatory bezszwowe – występują w formie elastycznej opaski. Ich głównym zadaniem jest odciążenie stawu, jednak w niewielkim stopniu zmniejszają rotację. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Ze względu na stosunkowo dużą elastyczność nie ograniczają ruchów, dlatego są stosowane przede wszystkim jako profilaktyka przeciw urazom.
  • Stabilizatory neoprenowe – dzięki niewielkim otworom zapewniają cyrkulację powietrza, są również nieco bardziej stabilne, niż opaski bezszwowe. W większym stopniu zabezpieczają stawy przed przeciążeniem, dlatego stosuje się je przy kontuzjach oraz podczas rehabilitacji.
  • Ściągacze – jest to forma opaski bezszwowej, jednak z dodatkowym ściągaczem stabilizującym stawy. Sprawdzają się jako profilaktyka dla osób uprawiających sport, a także jako wsparcie przy łagodnych kontuzjach dotyczących zwykle kolan.
  • Stabilizatory siatkowe – Wykonane są z materiału siateczkowego, który zapewnia wentylację. Sprawdzają się w przypadku poważniejszych urazów z towarzyszącym obrzękiem i bólem.