Jak dbać o paznokcie u nóg?

Wiele kobiet zwraca jedynie uwagę na wygląd stóp, nie zdając sobie sprawy, że wiele problemów może wynikać z niewłaściwie stosowanych zabiegów upiększających. Paznokcie u stóp, choć zazwyczaj są grubsze niż te u rąk, mają swoje wymagania i potrzeby. Należy je odpowiednio pielęgnować, by uniknąć problemów i chorób wynikających z niewłaściwych przyzwyczajeń. Oto niektóre z nich, na które często mamy wpływ my sami.

Problemy z paznokciami stóp

  • Łamliwość spowodowana źle zbilansowaną dietą,
  • Suchość paznokci często wynikająca ze zbyt intensywnych zabiegów upiększających,
  • Wrastający paznokieć,
  • Grzybica,
  • Onycholiza.

Przycinanie i piłowanie paznokci u stóp

Paznokcie u rąk obcinamy na kształt półokrągły. Zupełnie inaczej jest ze stopami. Obcinanie tuż przy skórze może powodować skaleczenia. Paznokcie powinny być regularnie skracane. Im dłuższa płytka, tym łatwiej o uszkodzenia. Długie paznokcie u stóp mogą odbijać się o buty, co skutkuje ich łamaniem. Powinny być obcinane prosto. Wcześniej można je nieco zmiękczyć 5-minutową kąpielą. Po obcięciu możemy je delikatnie piłować, wykonując ruchy w jedną stronę. Najlepszy jest do tego pilnik szklany.

Malowanie paznokci

Aby prawidłowo zabezpieczyć płytkę paznokcia najlepiej zacząć od nałożenia bazy. W przypadku używania ciemnych lakierów unikniemy w ten sposób przebarwienia płytki. Baza przedłuża również trwałość lakieru. Kolor warto nałożyć w dwóch warstwach. Na zakończenie pokrywamy je top coatem. Każda warstwa powinna dokładnie wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Na koniec smarujemy dłonie kremem nawilżającym.

Jak dbać o paznokcie?

  1. Zdrowa, zbilansowana i pełnowartościowa dieta ma zbawienny wpływ na paznokcie. Powinna być bogata w żelazo, białko, wapń, witaminy z grupy B i cynk.
  2. Regularnie nawilżaj ręce kremem.
  3. Stosuj odżywki do paznokci. Raz na jakiś czas zrezygnuj z lakieru i pozwól im odpocząć.
  4. Nie śpiesz się podczas zdejmowania lakieru hybrydowego.
  5. Nie mocz paznokci zbyt długo. Po kąpieli dokładnie je osusz. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybicy.

Paznokcie u stóp nie są zbyt wymagające, ale warto poświęcić im trochę uwagi. Kluczowa jest obserwacja i staranne wykonywanie wszelkich zabiegów upiększających. W ten sposób unikniemy problemów z paznokciami, które niekiedy trudno wyleczyć. Ponadto będziemy cieszyć się piękną płytką bez względu na porę roku.