Przyczyny nadmiernej potliwości stóp

Stopy to największe skupisko gruczołów potowych, dlatego też to właśnie ten obszar ciała jest najbardziej narażony na pocenie. Jeśli problem ma charakter przewlekły, przyczyną może być zarówno nieprawidłowa higiena, jak i współistniejące dolegliwości. Zobacz, jakie choroby mogą wpływać na nadpotliwość!

 

Dlaczego stopy się pocą?

Pot składa się głównie z wody z domieszką innych substancji. Jego wydzielanie jest naturalną reakcją organizmu, dzięki której odbywa się termoregulacja naszego ciała. Wydzielający się pot ma za zadanie ochłodzić ciało podczas wzrostu temperatury.

W teorii oznacza to, że stopy oraz inne części ciała powinny pocić się tylko w przypadku wysokiej temperatury otoczenia, czy podczas noszenia zbyt grubej, nieprzepuszczalnej odzieży i butów. W praktyce jednak wiemy, że wiele osób ma problem z nadmierną potliwością.

O zbyt intensywnym poceniu mówimy, gdy ilość wydzielanego płynu znacznie przekracza ogólnie przyjętą normą. Wówczas potu nie sposób powstrzymać za pomocą zwykłych dezodorantów, pojawiają się kompleksy związane ze stale mokrym ciałem. Warto zaznaczyć, że pocenie po wysiłku fizycznym oraz latem jest zjawiskiem normalnym.

Nadmierna potliwość jest sprawą bardzo indywidualną. To, co dla jednych będzie uznawane za normę, dla innych stanowi spory problem estetyczny oraz emocjonalny. Niektórzy skłonność do nadmiernego pocenia stóp dziedziczą. W innych przypadkach problem ten może wynikać z nieprawidłowej higieny oraz z noszenia skarpet oraz obuwia wykonanych z tworzyw sztucznych.

Potliwość stóp – o jakich chorobach może świadczyć

Nadmierna reakcja organizmu na wysoką temperaturę świadczy o zaburzeniach termoregulacji. Kontrolę nad temperaturą ciała sprawuje układ nerwowy, natomiast do zaburzeń procesów związanych z wydzielaniem potu może dochodzić u osób, które:

  • prowadzą niezdrowy tryb życia;
  • nadużywają alkohol, wyroby tytoniowe oraz inne używki;
  • żyją w przewlekłym stresie;
  • nie potrafią panować nad emocjami w trudnych sytuacjach;
  • nie dbają o zdrową, zrównoważoną dietę.

Poza nieodpowiednim obuwiem oraz czynnikami społecznymi, nadmierna potliwość może świadczyć o występowaniu chorób ogólnoustrojowych. Jeśli problemy z poceniem stóp oraz innych części ciała nasiliły się w ostatnim czasie, przyczyną mogą być m.in.:

  • otyłość;
  • cukrzyca;
  • zaburzenia hormonalne, np. w okresie dojrzewania lub menopauzy;
  • choroby nowotworowe;
  • zaburzenia tarczycy;
  • nerwica, depresja.

 

Konsekwencje nieleczonej nadpotliwości  

Przewlekłe, nadmierne pocenie stóp stanowi problem nie tylko natury estetycznej oraz emocjonalnej. Stopy, które są często spocone, stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Jeśli skóra stóp jest stale zwilżona, dochodzi do reakcji obronnych, w wyniku których powstają zrogowacenia. Gruba warstwa skóry może systematycznie narastać, a także pękać i prowadzić do fizycznego odczucia dyskomfortu, a nawet bólu i pieczenia.

Pod wpływem nadmiernej ilości potu często na stopach powstają odparzenia. Wszelkie podrażnienia sprawiają natomiast, że skóra jest bardziej podatna na infekcje, w tym rozwój grzybicy stóp. Jeśli podejrzewamy u siebie patologiczną nadpotliwość, konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem lub podologiem. Po ustaleniu przyczyny nadmiernej potliwości można rozpocząć leczenie ukierunkowane do potrzeb danej osoby, które w większości przypadków pozwala na pozbycie się problemu.