Sprawdź, czy chodzisz prawidłowo!

Większość osób podczas chodzenia nie zastanawia się nad wykonywanymi ruchami. Tymczasem chód stanowi skomplikowane połączenie dynamiki całego ciała, a sposób ułożenia stóp wpływa na wyżej usytuowane mięśnie, ścięgna, stawy i kości. Czy masz pewność, że stawiasz stopy prawidłowo? Sprawdź, dlaczego to takie ważne!

 

Sposoby stawiania stóp podczas chodzenia

Podczas stania, biegania, czy chodzenia w różny sposób układamy nasze stopy. Podczas aktywności fizycznej szczególną uwagę zwracamy na odpowiednie ruchy wykonywane podczas intensywnych ćwiczeń. W takich sytuacjach stopy są narażone na kontuzje, dlatego zabezpieczenie stawów jest bardzo istotne.

Jednak także podczas spaceru może dojść do skręcenia lub naciągnięcia tkanek. Wszystko dlatego, że zwykle nie zastanawiamy się, czy podczas chodzenia ustawiamy stopy prawidłowo. Niewłaściwe nawyki można jednak korygować. W pierwszej kolejności warto jednak sprawdzić, jak ustawiamy stopy, a możliwości jest wiele, m.in.:

  • Stopy skierowane na zewnątrz – zdarza się, że jedna lub obie stopy odchylają się na zewnątrz, czyli pięty obu stóp są ułożone bliżej, niż palce.
  • Stopy skierowane do wnętrza – w tym przypadku palce stóp są skierowane do wewnątrz, czyli bliżej siebie w porównaniu do odległości zachowanej między tylną częścią stóp.
  • Stopy neutralne – jest to ułożenie stóp równolegle względem siebie, czyli z zachowanie tej samej odległości między obiema piętami oraz palcami stóp.

Wpływ nieprawidłowego ułożenia stóp na zdrowie

Za prawidłowe ułożenie stóp uważa się stopę neutralną, czyli ułożenie równolegle. Wówczas ciężar ciała jest odpowiednio rozłożony, dzięki czemu zapewniamy sobie silną podstawę podczas wszelkich ruchów. Również same stopy są w tym przypadku najmniej obciążone oraz współgrają z mięśniami.

Natomiast osoby, które układają stopy na zewnątrz obciążają przede wszystkim duży palec, na którym opiera się ciężar ciała podczas wybicia. Ustawianie stóp na zewnątrz zwiększa ryzyko dolegliwości takich jak:

  • halluksy,
  • uszkodzenie rozcięgna podeszwowego,
  • urazy więzadeł,
  • skręcenia stawu skokowego,
  • koślawość kolan,
  • uszkodzenia stawów biodrowych,
  • bóle kręgosłupa.

Ustawianie stóp do wewnątrz wydaje się być najbardziej niekorzystne dla zdrowia. Jest to tzw. chód głęboki, w którego przypadku ułożenie stóp rzadko wynika z wad jedynie w budowie anatomicznej stopy. Przyczyną najczęściej są nieprawidłowości w stawach biodrowych. Warto zaznaczyć, że nadmierne kierowanie stóp do środka może dotyczyć nie tylko palców, ale całej stopy, co wpływa na ułożenie całych kończyn.

Każda z nieprawidłowości w ułożeniu stóp powinna być korygowana przy pomocy odpowiednich ćwiczeń i rehabilitacji. W zależności od problemu pomoce okazuje się także dobranie odpowiedniego obuwia, czy stosowanie wkładek ortopedycznych. Dzięki systematyczności wiele wad można skorygować, wpływając tym samym na poprawę postawy całego ciała.