Entezopatie – czym są te schorzenia?

Mianem entezopatii określa się zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe w miejscu przyczepu ścięgien do kośćca. Przyczyną schorzeń z tej grupy są stany zapalne będące następstwem przeciążenia mięśni i ścięgien. Zobacz, jakie choroby kryją się pod pojęciem entezopatii i jakie są ich objawy!

 

Co to jest entezopatia?

Entezopatie to grupa zmian powstających w obszarze przyczepu ścięgien do kości. Gdy część ciała ulega nadmiernemu przeciążeniu, wówczas może dochodzić do mikrourazów nie tylko w samych mięśniach i ścięgnach, ale także we wspomnianym miejscu ich przyczepu. W efekcie dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, który pogłębia powstawanie zmian chorobowych ,,rozrywając” włókna ścięgien i chrząstki.

Przyczyną entezopatii najczęściej są nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia fizyczne. Amatorzy sportu, którzy przeceniają swoje możliwości często rezygnują z wykonania rozgrzewki, co sprzyja przeciążeniom. Rzadziej entezopatie rozwijają się jako konsekwencja wad wrodzonych dotyczących budowy i funkcjonowania mięśni.

 

Jakie są objawy entezopatii?

Stan zapalny toczący się w przebiegu entezopatii jest przyczyną silnego bólu oraz dyskomfortu, odczuwanego szczególnie podczas wykonywania ruchów. Zdarza się, że dochodzi także do obrzęków. Ból i tkliwość w stawie może utrzymywać się nieustannie. Co więcej, możemy mieć do czynienia z bólem promieniującym, który przenosi się na okoliczne tkanki.

W przypadku entezopatii kończyn dolnych osoba chora może zaobserwować zmniejszoną sprawność manualną. Często dochodzi do trudności podczas wykonywania nawet podstawowych ruchów, takich jak chodzenie, siadanie, czy kucanie. Z kolei nieleczona entezopatia może przerodzić się poważniejszy uraz, w tym doprowadzić do oddzielenia się ścięgna od kości.

 

Jakie choroby kryją się pod pojęcie entezopatii?  

Entezopatia nie jest oddzielną jednostką chorobową, a grupą schorzeń dotykających różnych ścięgien organizmu, głównie kończyn górnych i dolnych. Sama nazwa entezopatii bywa rzadko rozpoznawana, jednak z pewnością nieco lepiej znane są schorzenia zaliczane do tej grupy chorób, m.in.:

  • łokieć tenisisty,
  • palec trzaskający,
  • entezopatia mięśnia podkolanowego,
  • zapalenie ścięgna piętowego,
  • entezopatia rozcięgna podeszwowego,
  • zapalenie mięśnia dwugłowego uda,
  • choroba de Quervaina,
  • kolano skoczka.