Na czym polega laserowe leczenie grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci to częsty problem, którego nie należy bagatelizować. Nieleczona infekcja powoduje deformacje, a nawet utratę paznokci. Niestety leczenie grzybicy paznokci jest trudne i często długotrwałe. Jednym ze sposobów na wyeliminowanie tego problemu jest zabieg laserowy. Zobacz, na czym polega laserowe leczenie grzybicy paznokci!

 

Kiedy warto rozpocząć leczenie grzybicy paznokci?

Grzybica skóry i paznokci to choroba powodowana zakażeniem drobnoustrojami grzybiczymi. Schorzenie zwykle dotyczy początkowo jednego paznokcia stopy, jednak z czasem infekcja może rozprzestrzeniać się na pozostałe paznokcie stóp oraz dłoni, a nawet na skórę.

Pierwszym objawem grzybicy paznokci zwykle jest zmiana zabarwienia płytki. Niekiedy pojawia się świąd i zaczerwienienie wokół wałów paznokciowych. Już w tym momencie warto wprowadzić odpowiednie leczenie i zapobiegać rozprzestrzenianiu się infekcji.

W przypadku niezastosowania preparatów przeciwgrzybiczych płytka paznokcia zwykle staje się gruba, matowa oraz podatna na łamanie. Kruche paznokcie o różnym zabarwieniu mogą ulegać deformacji, a nawet odpadać.

Głównym problemem w przypadku infekcji grzybiczej w obrębie paznokci jest utrudniona penetracja preparatów leczniczych do płytki paznokcia. Ponadto preparaty dostępne bez recepty muszą być stosowane długotrwale, nawet przez kilka miesięcy. Z kolei leki doustne zwykle należy przyjmować przez wiele miesięcy. W tym czasie dochodzi do obciążenia wątroby.

 

Jak działa zabieg laserowego leczenia grzybicy paznokci?

Jednym ze sposobów na zwalczanie grzybicy jest zabieg laserowy. Metoda ta polega na naświetlaniu płytki paznokcia promieniami lasera o odpowiedniej częstotliwości. Lasery stosowane do leczenia grzybicy zwykle emitują wiązkę ,,zimnych” promieni o długości 405 nm i 635 nm.

Zastosowanie dwóch długości fal ma na celu zwiększenie skuteczności zabiegu:

  • fala lasera o długości 405 nm penetruje płytkę paznokcia niszcząc drobnoustroje grzybicze oraz bakterie;
  • wiązka o długości 635 nm pobudza procesy immunologiczne, dzięki czemu dochodzi do naturalnej regeneracji płytki paznokcia.

 

Ile zabiegów należy wykonać dla uzyskania efektów?

Laserowe leczenie paznokci zwykle wykonuje się przeprowadzając serię powtórzeń. Najczęściej zabiegi tego typu trwają kilkanaście minut i są powtarzane w odstępach 7-dniowych. Do wyeliminowania drobnoustrojów wywołujących grzybicę zwykle wystarczające okazują się 4 zabiegi.

Warto jednak pamiętać, że płytka paznokcia, która uległa odbarwieniu lub deformacji, wymaga kilku miesięcy na pełną odbudowę. Co więcej, aby zapobiegać ponownej infekcji grzybiczej konieczne jest odpowiednie oczyszczenie obuwia lub jeśli to możliwe, wymiana butów na nowe.

Zabiegi laserowe na paznokcie stosuje się nie tylko w przypadku grzybicy. Jest to również dobra metoda profilaktyczna, która pozwala na zachowanie zdrowych paznokci u osób podatnych na nawroty grzybicy. Promienie lasera działają korzystnie także w przypadku paznokci osłabionych z innych powodów, np. po często wykonywanych zabiegach stylizacyjnych.