Egzostoza podpaznokciowa na stopie – co to za dolegliwość?

Mianem egzostozy określa się narośl kostną lub kostno-chrzęstną. Gdy zmiana taka pojawi się na palcu stopy, może prowadzić do deformacji palucha oraz paznokcia. Zobacz, jakie są objawy egzostozy podpanokciowej, skąd bierze się ta przypadłość i jak wygląda jej leczenie!

 

Czym jest egzostoza podpaznokciowa?

Egzostoza podpaznokciowa (łac. exostosis subungualis), to wyrośl chrzęstno-kostna, która ma swój początek zwykle w części dystalnej palucha stopy. Jest to więc ,,przerośnięta kość”, która wyrasta z kości na zakończeniu palca.

Zmiana taka początkowo jest niewidoczna, ponieważ narośl tworzy się głęboko w skórze właściwej. Narośl chrzęstno-kostna nie wywołuje również żadnych dolegliwości. Jednak z czasem, gdy egzostoza powiększa się, pojawiają się objawy takie jak:

  • powiększenie paliczka – palec stopy staje się coraz większy, a dotychczas noszone obuwie może być za ciasne;
  • zagięcie paliczka – narośl z czasem jest wyczuwalna i widoczna jako zgrubienie, paliczek staje się ,,zadarty” ku górze, a skóra jest coraz mocniej napięta;
  • deformacja paznokcia – powiększająca się egzostoza ,,wypycha” paznokieć, przez co może on zanikać, odchodzić lub pękać;
  • ból i dyskomfort – narośl ingerująca w strukturę palca może wywoływać znaczny ból i dyskomfort, zwłaszcza podczas chodzenia.

 

Jakie są przyczyny egzostozy palucha?

Przyczyna egzostozy podpaznokciowej nie została do te pory wyjaśniona. Istnieją jednak pewne przypuszczenia, które skłaniają ku przekonaniu, że etiologia egzostozy to m.in.:

  • przebyte urazy,
  • przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie paznokcia,
  • przebyte infekcje bakteryjne lub wirusowe.

 

Egzostoza podpaznokciowa – leczenie

Egzostoza podpaznokciowa leczona jest za pomocą zabiegu chirurgicznego. Narośl chrzęstno-kostną należy usunąć w całości oraz zadbać o odpowiednie zagojenie rany. W przypadku zaobserwowania zmian w obrębie płytki paznokcia konieczna jest więc wizyta podologa.

Warto zaznaczyć, że deformacje paznokcia występujące jako objaw egzostozy występują także przy innych schorzeniach, takich jak np. brodawki podpaznokciowe, czy ziarniak ropotwórczy.