Nietypowe objawy stóp – co mogą oznaczać?
Stopy noszą nas przez całe życie i często szczególnie w okresie jesienno-zimowym nie poświęcamy im należytej uwagi. W pośpiechu biorąc prysznic, przeznaczamy na tę część ciała chwilę i przechodzimy do innych czynności. Nie obserwujemy stóp i zmian w nich zachodzących, dopóki nie pojawi się widoczny lub bolesny problem, który nas do tego zmusza. Co mogą oznaczać pewne nietypowe objawy tej części ciała? Jak reagować w takiej sytuacji?
Ból stóp
Jeśli ból występuje w godzinach porannych, tuż po wstaniu z łóżka, a po rozchodzeniu mija, może oznaczać zapalenie stawów lub powięzi podeszwy. Zabarwienie palców może świadczyć też o dnie moczanowej. Jeśli problem nie ustaje, powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza rodzinnego, który skieruje nas dalej i zapewni odpowiednią opiekę medyczną.
Ból stóp w ciągu dnia może sygnalizować kontuzję lub złamanie kości stopy. Prawdopodobnie będzie musiała być unieruchomiona na przykład za pomocą gipsu. Przyczyną bólu stóp bywa również osteoporoza.
Drętwienie stóp
Może sygnalizować problemy z krążeniem, chorobę naczyń obwodowych, cukrzycę lub zwężenie tętnic. Brak odpowiedniego leczenie i bagatelizowanie dolegliwości może doprowadzić nawet do utraty czucia w stopie.
Swędzenie skóry
Krótkotrwałe swędzenie skóry stóp może pojawić się u każdego, jednak jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, możemy podejrzewać u siebie grzybicę. Objaw ten występuje także przy atopowym zapaleniu skóry. Drapanie może przynieść jedynie chwilową ulgę, dlatego warto jak najszybciej rozpoznać przyczynę dolegliwości. Może w tym pomóc jedynie trafna diagnoza lekarza, który przypisze pacjentowi leki doustne lub miejscowe.
Zimne stopy
Często słusznie kojarzą nam się z niedostatecznym przepływem krwi w kończynach. Przyczyną mogą być też powikłania po chorobie czy problemy z sercem.
Przebarwienia na stopach
Plamy na stopach mogą oznaczać schorzenie związane z żyłami i naczyniami włosowatymi. Z takimi dolegliwościami zgłaszamy się do dermatologa.
Wrastający paznokieć
Przyczyną często bywa niewłaściwe obcinanie paznokci. Powinniśmy robić to „na prosto”. Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu brzegu paznokcia oraz jego łożyska, co pozwala ponownie uzyskać pożądany kształt.
Przykry zapach stóp
Ten wstydliwy problem może mieć wiele przyczyn. Aby jemu zapobiec, warto nosić obuwie z oddychającego materiału i unikać skarpet ze sztucznych włókien. Pomocą będą też dezodoranty do stóp.