Zapalenie korzonków – czym jest, jak leczyć?

Dokucza ci nagły, intensywny ból w okolicy lędźwiowej? Problem nie dotyczy jedynie osób starszych. Wręcz przeciwnie, często na problemy z korzonkami często skarżą się osoby młode. Jak temu zaradzić? Jakie są przyczyny tych dolegliwości?

Czym jest zapalenie korzonków?

Korzenie nerwowe zwane też potocznie korzonkami to związki włókien nerwowych odchodzących od rdzenia kręgowego. Uczestniczą w przewodzeniu impulsów czuciowych i ruchowych. To bardzo delikatne struktury, a ich ból jest bardzo dokuczliwy. Do zapalenia dochodzi często w wyniku schorzeń kręgosłupa, przewiania, przeciążenia, wykonywania treningu bez rozgrzewki czy wykonywania gwałtownych ruchów. Przyczyną może być też ucisk na nerwy rdzeniowe tworzące nerw kulszowy.

Objawy:

  • Nagły, promieniujący ból w odcinku lędźwiowym (niekiedy odczuwalny nawet w nogach),
  • Mrowienie kończyn,
  • Zaburzenia czucia,
  • Osłabienie mięśni,
  • Ból nasila się podczas ruchu kręgosłupa.

Jak leczyć „ataki korzonków”?

Pierwszych krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Pomoże on właściwie zdiagnozować chorobę. Jeśli przyczyną bólu faktycznie jest zapalenie korzonków, zaleci leczenie. Prawdopodobnie będziemy musieli przyjąć antybiotyk. Zalecane jest też unikanie w tym czasie aktywności fizycznej. Kilka dni najlepiej spędzić wówczas w pozycji leżącej, która odciąży nasz kręgosłup. Ból możemy łagodzić, zażywając tabletki przeciwbólowe lub specjalne maści. Potrzebne będą też medykamenty rozluźniające spięte mięśnie. W tym czasie warto też korzystać z masaży.

Domowe sposoby leczenia korzonków

Kurację zaleconą przez lekarza możemy wspierać także domowymi sposobami.

  1. Wykonuj kąpiele z dodatkiem olejków ziołowych, które pomogą ci się zrelaksować i rozluźnić mięśnie.
  2. Stosuj ciepłe okłady w miejscu bólu.
  3. Utrzymuj prawidłową postawę ciała i unikaj dużego wysiłku fizycznego.
  4. Podnosząc przedmioty, przyjmuj odpowiednią postawę.
  5. Zadbaj o wygodny materac do spania.

Leczenie może potrwać parę dni do tygodnia. Należy więc uzbroić się w cierpliwość. Wszelkie domowe sposoby powinny być uzgodnione wcześniej z lekarzem lub farmaceutą. Masaże możemy wykonywać sami lub zapisać się do specjalisty w tej dziedzinie. Niestety ból korzonków często powraca u osób, które mają do tego skłonność. Warto dbać o swój kręgosłup i unikać przewiania na przykład podczas pracy w ogrodzie. W domowej apteczce zawsze powinniśmy mieć też maści rozgrzewające.