Krioterapia w leczeniu brodawek – na czym polega ta metoda?
Brodawki to zmiany skórne wywoływane przez wirusa brodawczaka HPV. Kurzajki wirusowe są szczególnie dokuczliwe, jeśli pojawiają się na podeszwie stopy, a tym samym powodują dyskomfort i ból podczas chodzenia. Jednym ze skutecznych sposobów na usuwanie kurzajek jest krioterapia. Zobacz, na czym polega ta metoda!
Usuwanie brodawek wirusowych – stosowane metody
Do usuwania brodawek wirusowych najczęściej stosuje się substancje w formie kremów, maści i płynów. Są to preparaty zawierające jedną z trzech substancji skutecznych w przypadku kurzajek:
- kwas salicylowy,
- kwas mlekowy,
- mocznik.
Wymienione związki działają na zmianę skórną keratolitycznie, czyli złuszczająco. Usuwanie brodawek wirusowych często wymaga jednak długotrwałego leczenia, ponieważ ich korzeń może narastać głęboko w skórę.
Do nieco bezpieczniejszych metod zalicza się wyłyżeczkowanie przeprowadzane przez lekarza dermatologa. Zabieg taki polega na chirurgicznym usunięciu brodawki wraz z korzeniem. Częściej wybieraną metodą usuwania kurzajek są zabiegi, które wykorzystują wrażliwość tkanek na niską temperaturę.
Zamrażania kurzajek w domu
Zamrażanie kurzajek polega na punktowym ochłodzeniu obszaru zmienionego chorobowo. Zabieg taki można przeprowadzić u dermatologa lub samodzielnie w domu. Decydując się na usuwanie brodawek za pomocą preparatów dostępnych w aptekach należy zachować szczególną ostrożność, tak by nie uszkodzić zdrowej skóry.
Środki do domowego wymrażania kurzajek zawierają mieszaninę gazów w stanie płynnych, które sięgają temperatury – 50 stopni Celsjusza. Tkanki kurzajki obumierają pod wpływem niskiej temperatury, jednak nie odpadają bezpośrednio po aplikacji środka. Odpadnięcie kurzajki następuje stopniowo w przeciągu kilku-kilkunastu dni. W tym czasie skóra pod brodawką regeneruje się. Niekiedy zabieg zamrażania należy powtórzyć wielokrotnie.
Jak wygląda zabieg krioterapii ciekłym azotem?
Jeśli domowe sposoby na usuwanie kurzajek nie przynoszą pożądanych rezultatów należy zwrócić się do lekarza, który dobierze odpowiednie sposoby leczenia. W przypadku krioterapii wykonywanej przez profesjonalistów stosuje się wymrażanie kurzajek ciekłym azotem.
Podtlenek azotu stosowany na brodawki osiąga temperaturę ok. – 190 stopni Celsjusza. Cały zabieg trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia. Osoba poddawana krioterapii może jednak odczuwać chwilowy dyskomfort.