Ból ścięgna Achillesa – jakie mogą być przyczyny?

Do częstych dolegliwości stopy zalicza się ból ścięgna Achillesa, który najczęściej jest następstwem urazu mechanicznego (zerwania) lub stanu zapalnego. Zobacz, jakie są objawy przy tego typu schorzeniach, jakie funkcje pełni ścięgno Achillesa oraz dlaczego jest tak podatne na uszkodzenia!

 

Czym jest ścięgno Achillesa i jakie pełni funkcje?

Ścięgno Achillesa to wytrzymałe, ale mało elastyczne pasmo tkanki łącznej. Zadaniem ścięgien w ludzkim organizmie jest przytwierdzenie mięśni do kości. Ścięgno Achillesa zlokalizowane jest na tylnej części stopy przy kostce i przechodzi pionowo w stronę łydki.

Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ludzkim organizmie i jednocześnie najbardziej narażonym na urazy. Przytwierdza mięśnie łydki do kości piętowej umożliwiając wykonywanie czynności takich jak chodzenie, bieganie, skakanie, a nawet zginanie stopy, czy stanie na palcach.

 

Dlaczego ścięgno Achillesa jest narażone na urazy?

Ścięgno Achillesa, choć jest duże i zbudowane z mocnych, licznych włókien kolagenowych, może ulec urazom pod wpływem nawet niewielkiego przeciążenia. Jego stosunkowo niewielka elastyczność, przy jednocześnie licznych zadaniach podczas wykonywania codziennych czynności sprawia, że ścięgno może zostać łatwo nadwyrężone.

Do zerwania ścięgna Achillesa najczęściej dochodzi w wyniku wykonania nagłego, intensywnego ruchu. Może to być np. wybicie ciała podczas rozpoczęcia biegu, czy upadek i skręcenie kostki. Objawy zerwania zwykle są bardzo charakterystyczne. Osoba doznająca kontuzji odczuwa silny ból, chodzenie staje się utrudnione lub niemożliwe. Ponadto może pojawiać się obrzmienie, zaczerwienienie lub zasinienie pięty, a nawet łydki. Zdarza się, że zerwane ścięgno Achillesa jest wyczuwalne i widoczne. Łydka może być nieco wyżej uniesiona od łydki na zdrowej nodze.

Zerwanie ścięgna zawsze wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego oraz długotrwałej rehabilitacji. Częściej dochodzi nie do zerwania, a do zerwania częściowego (naderwania) lub nadwyrężenia. Wówczas leczenie zwykle ogranicza się do tymczasowego unieruchomienia kostki oraz późniejszej rehabilitacji.

Na urazy ścięgna Achillesa najbardziej narażeni są sportowcy, jednak również u osób mało aktywnych fizycznie może dojść do zerwania ścięgna. W wielu przypadkach dolegliwość dotyczy osób, które postanowiły zmienić tryb życia i rozpoczęły intensywne ćwiczenia w późnym wieku. Główną przyczyną nadwyrężenia bywa w takich przypadkach brak wiedzy dotyczącej prawidłowo wykonywanego treningu, a przede wszystkim brak rozgrzewki przed ćwiczeniami.

Istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zerwania jest wcześniejsze osłabienie ścięgna Achillesa. Przypadłość ta najczęściej dotyczy osób w podeszłym wieku, ale także wspomnianych amatorów ćwiczeń. Pod wpływem przesilenia może dojść do rozwoju stanu zapalnego, co początkowo może wywoływać niewielkie objawy, takie jak tkliwość z tyłu kostki, czy ból pojawiający się podczas spoczynku i mijający podczas ćwiczeń.