Egzostoza podpaznokciowa na stopie – co to za dolegliwość?
Mianem egzostozy określa się narośl kostną lub kostno-chrzęstną. Gdy zmiana taka pojawi się na palcu stopy, może prowadzić do deformacji palucha oraz paznokcia. Zobacz, jakie są objawy egzostozy podpanokciowej, skąd bierze się ta przypadłość i jak wygląda jej leczenie!
Czym jest egzostoza podpaznokciowa?
Egzostoza podpaznokciowa (łac. exostosis subungualis), to wyrośl chrzęstno-kostna, która ma swój początek zwykle w części dystalnej palucha stopy. Jest to więc ,,przerośnięta kość”, która wyrasta z kości na zakończeniu palca.
Zmiana taka początkowo jest niewidoczna, ponieważ narośl tworzy się głęboko w skórze właściwej. Narośl chrzęstno-kostna nie wywołuje również żadnych dolegliwości. Jednak z czasem, gdy egzostoza powiększa się, pojawiają się objawy takie jak:
- powiększenie paliczka – palec stopy staje się coraz większy, a dotychczas noszone obuwie może być za ciasne;
- zagięcie paliczka – narośl z czasem jest wyczuwalna i widoczna jako zgrubienie, paliczek staje się ,,zadarty” ku górze, a skóra jest coraz mocniej napięta;
- deformacja paznokcia – powiększająca się egzostoza ,,wypycha” paznokieć, przez co może on zanikać, odchodzić lub pękać;
- ból i dyskomfort – narośl ingerująca w strukturę palca może wywoływać znaczny ból i dyskomfort, zwłaszcza podczas chodzenia.
Jakie są przyczyny egzostozy palucha?
Przyczyna egzostozy podpaznokciowej nie została do te pory wyjaśniona. Istnieją jednak pewne przypuszczenia, które skłaniają ku przekonaniu, że etiologia egzostozy to m.in.:
- przebyte urazy,
- przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie paznokcia,
- przebyte infekcje bakteryjne lub wirusowe.
Egzostoza podpaznokciowa – leczenie
Egzostoza podpaznokciowa leczona jest za pomocą zabiegu chirurgicznego. Narośl chrzęstno-kostną należy usunąć w całości oraz zadbać o odpowiednie zagojenie rany. W przypadku zaobserwowania zmian w obrębie płytki paznokcia konieczna jest więc wizyta podologa.
Warto zaznaczyć, że deformacje paznokcia występujące jako objaw egzostozy występują także przy innych schorzeniach, takich jak np. brodawki podpaznokciowe, czy ziarniak ropotwórczy.