8 kroków do wzmocnienia Twoich kości.

Dawniej mówiło się, że aby mieć mocne kości, wystarczy pić dużo mleka. Obecnie badania dowodzą, że to nie wystarczy, a wręcz przeciwnie, może nawet zaszkodzić. Jak więc wzmocnić swoje kości, by uniknąć złamań? Poznaj 8 kroków, które ci w tym pomogą.

  1. Ogranicz spożywanie cukru.

Jest on wrogiem wapnia, który jest niezbędnym budulcem naszych kości. Zwróć uwagę także na słodzone napoje, jogurty i przekąski. Często są one uznawane za zdrowe, mimo iż zawierają duże ilości cukru i słodzików.

 

  1. Unikaj przetworów mlecznych.

Nadmiar nabiału zakwasza organizm i powoduje niedobór wapnia w kościach i zębach. Poza tym zawarty w mleku wapń jest źle przyswajalny.

 

  1. Jedz warzywa i owoce.

Dbaj o urozmaiconą dietę. Dzięki warzywom unikniesz zgubnego wpływu kwasów na kości. Są one świetnym źródłem antyoksydantów, neutralizują wolne rodniki i minimalizują procesy zapalne.

 

  1. Aktywnie spędzaj czas.

Wysoki poziom aktywności fizycznej umożliwia uzyskanie szczytowej masy kostnej i zachowanie gęstości mineralnej kości. Bez względu na wiek warto wybrać dyscyplinę dla siebie. Nawet przy zdiagnozowanej osteoporozie sport może w znacznym stopniu przywrócić zdrowie kości.

 

  1. Pilnuj diety bogatej w wapń.

Wiele osób zmaga się z niedoborem wapnia, co przekłada się na stan kości. Wybieraj więc: mleko sojowe, tofu, natkę pietruszki, szpinak, jarmuż i warzywa strączkowe.

 

  1. Suplementuj witaminę D i C.

Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, który jest ważnym składnikiem chrząstek i tkanki łącznej. Natomiast witamina D wzmacnia przyswajanie wapnia aż o 80%. Dostarczają nam jej promienie słoneczne, zimą jesteśmy zmuszeni do suplementacji.

 

  1. Zrezygnuj z używek.

Palenie papierosów, picie alkoholu, a nawet kawy może powodować szybsze uwalnianie wapnia z organizmu poprzez mocz.

 

  1. Poświęcaj czas na odpoczynek.

Kości narażone są na przeciążenia i urazy. Dlatego ważny jest odpoczynek i relaks. Układ kostny dobrze regeneruje się podczas snu. Między treningami równie istotne są dni przeznaczone na regenerację.

Jak dbać o zdrowe kości? Właściwą gęstość mineralną kości zachowasz dzięki odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Jest to ważne szczególnie w okresie dorastania, ponieważ wtedy nasze kości się wydłużają i  ma to wpływ na całe życie. Dobre nawyki zostają z nami na lata.