Najczęstsze choroby stóp – przyczyny i jak zapobiegać

Stopy noszą nasze ciało przez całe życie, a jednocześnie są najczęściej pomijane podczas pielęgnacji. Nie obserwujemy starannie zmian, jakie zachodzą w tej części ciała, co skutkuje poważnymi problemami ze zdrowiem. Dziś poznasz najczęstsze choroby stóp i dowiesz się jak się przed nimi chronić. Oto kilka przykładów.

  1. Haluksy

To bardzo często występujące schorzenie stóp. Haluksy wyglądają nieestetycznie, powodują ból, utrudniają chodzenie i zachowywanie prawidłowej postawy ciała. Choroba sprawia, że naturalna biomechanika stopy ulega zmianom. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować problemami z poruszaniem się.

Jak zapobiegać?

Co prawda na pojawienie się ha luksów mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, ale sami też możemy wprowadzić zwyczaje, które nie będą przyczyniały się do rozwoju choroby. Przede wszystkim unikajmy zbyt obcisłego obuwia i dbajmy o prawidłową masę ciała.

  1. Grzybica stóp

To zakażenie skóry, które objawia się łuszczeniem, żółknięciem paznokci i swędzeniem. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, ponieważ to choroba zaraźliwa.

Jak powstaje grzybica?

Do zakażenia często dochodzi w środowisku wilgotnym, na przykład w miejscach publicznych takich jak basen, sauna. Podczas przyjmowania antybiotyku jesteśmy bardziej narażeni na grzybicę. Aby zapobiegać jej występowaniu, należy nosić przewiewne obuwie i dokładnie wycierać stopy po kąpieli.

  1. Wrastający paznokieć

Dolegliwość ta powoduje dyskomfort podczas chodzenia, który skutkuje stanem zapalnym.

Przyczyny:

  • Zbyt krótkie obcinanie paznokci,
  • Niewygodne obuwie uciskające palce,
  • Mechaniczne uszkodzenie paznokcia,
  • Skłonności genetyczne.
  1. Modzele i odciski

Powstają w wyniku długotrwałego nacisku lub tarcia skóry stopy. Początkowo nie powodują dużego dyskomfortu, ale z czasem mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego i bólu.

Szczególnie narażone są kobiety noszące wysokie obcasy lub osoby zmagające się z cukrzycą czy chorobami układu krążenia.

  1. Płaskostopie

To zniekształcenie, które sprawia, że fizjologiczne sklepienia się obniżają i stopa staje się płaska. Można je rozpoznać, pozostawiając ślad bosą stopą.

Główną przyczyną jest nieprawidłowa praca mięśni, uraz, nadmierne obciążanie stóp, zmiany hormonalne czy nieodpowiednie obuwie. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wczesne rozpoznanie tej przypadłości pozwoli uniknąć leczenia operacyjnego.

A zatem wiele chorób stóp można uniknąć, nosząc wygodne, przewiewne obuwie oraz regularnie obserwując wszelkie zmiany, jakie zachodzą w naszym ciele. Dbajmy o zdrowie swoich stóp, a pozwolą nam zajść w życiu daleko!