Dlaczego warto biegać? Jak wybrać buty do biegania?

Coraz częściej można zauważyć biegaczy. Widok ten spotyka się nie tylko w miastach, ale również na wsiach. Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że warto to robić. Oto kilka powodów:

  • Bieganie pomaga zwalczyć depresję. Spędzając czas aktywnie, sprawiamy, że wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Jesteśmy dzięki temu bardziej szczęśliwi i uzależniamy się od tej aktywności.
  • Bieganie poprawia koncentrację, pamięć i zdolność uczenia. Ćwiczenia aerobowe wzmacniają neurony w mózgu, które są odpowiedzialne za procesy przyswajania wiedzy.
  • Bieganie chroni stawy. Regularna aktywność fizyczna spowalnia proces starzenia i zwiększa wydzielanie płynu stawowego, który odżywia chrząstki.
  • Biegacze mają mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu. Spędzając czas na świeżym powietrzu, dotleniamy swój organizm, a ponadto unikamy wielu chorób.
  • Bieganie na dłuższe dystanse poprawia gęstość kości i hamuje starzenie tkanki kostnej.
  • Bieganie pomaga schudnąć. Metabolizm staje się szybszy i jest przyśpieszony nawet do 14 godzin po treningu. Ponadto usprawnia trawienie i wydalanie pokarmów.

Czy buty do biegania mają znaczenie?

Często początkujący biegacze nie chcą wydawać na obuwie dużo pieniędzy, szczególnie z tego względu, że nie wiedzą jeszcze, czy polubią się z tą aktywnością. Jednak o ile ubranie nie ma tu aż tak istotnego znaczenia, tak buty do biegania muszą być odpowiednio dobrane. Niedopasowanie obuwia może skutkować urazami i otarciami.

Jak wybrać buty do biegania?

Zwłaszcza jeśli nie mieliśmy do czynienia z obuwiem przeznaczonym do biegania może być nam trudno je rozpoznać. Przede wszystkim warto skorzystać z fachowej pomocy sprzedawcy w sklepie sportowym. Buty muszą dobrze leżeć na nodze i być komfortowe. Podczas mierzenia załóż grubszą skarpetę biegową. Ponadto buty do biegania powinny być wyposażone w materiały stabilizujące, niwelujące wstrząsy. Warto wcześniej zadać sobie też pytanie, po jakiej powierzchni będziemy się poruszać. Inne buty wybiera się do biegania po alfalcie, a inne do lasu. Jeśli ustalimy to przed wizytą w sklepie, sprzedawca będzie w stanie nam lepiej doradzić.

Mówi się, że ubranie do biegania nie ma znaczenia, ważne są buty. Jest to po części prawdą, ale w komfortowym, dobrze dobranym stroju będziemy się czuć pewniej, co przełoży się na chęć wykonywania treningów. Warto więc zadbać o wszystkie elementy garderoby.