Wkładki do butów – dlaczego nosić, jak je wybrać?
Odpowiednio dobrane obuwie bardzo przekłada się na poczucie komfortu w ciągu dnia. Ważne są nie tylko buty, ale też wkładki do nich. Kiedy warto je stosować? Dlaczego nosić i jak wybrać?
Wkładki często kojarzą się z biegaczami i sportowcami, którzy potrzebują dobrej amortyzacji dla swoich stóp. Z drugiej strony stosuje się je w przypadku występowania schorzeń stóp takich jak płaskostopie czy koślawość. Duże znaczenie ma rodzaj wkładek.
Po co stosuje się wkładki do butów?
- Wkładki niwelują wilgoć w butach. Ma to znaczenie głównie w okresie wakacyjnym, gdy wysokie temperatury sprzyjają potliwości naszych stóp. Wkładka ma za zadanie pochłaniać wilgoć i nieprzyjemny zapach oraz przywracać komfort chodzenia.
- W okresie zimowym dobrze sprawdzą się wkładki ocieplające. Często marzniemy w stopy, szczególnie stojąc długo w jednym miejscu. Filcowe wkładki zapewniają dobrą izolację od podłoża.
- Wkładki odświeżają nasze obuwie. Po dłuższym czasie użytkowania podeszwa się zużywa. Często daje się odczuć nieprzyjemny zapach. Założenie wkładek do butów sprawi, że poczujemy się jak w nowym obuwiu. Stopa nie będzie się przesuwać, a komfort użytkowania znacznie wzrośnie.
Jak wybrać wkładki?
Istnieją różne rodzaje wkładek do butów:
- Ortopedyczne,
- Uniwersalne,
- Zimowe,
- Przeciwpotliwe,
- Skórzane,
- Silikonowe,
- Wkładki z naturalnej bawełny,
- Żelowe,
- Sportowe.
Jak wybrać wkładki dla siebie? Zwróć uwagę na problemy, z jakimi borykają się Twoje stopy. Jeśli przesuwają się w butach, wybierz wkładki skórzane. W przypadku nadmiernej potliwości dobrze sprawdzi się włókno węglowe, które przywraca poczucie świeżości. Rodzaj wkładek powinien też być dostosowany do pory roku, która obecnie panuje. Latem możemy wybrać te z delikatnej bawełny, a zimą lepiej sprawdzą się filcowe lub wełniane.
Sportowcy wybierają dostosowane do siebie wkładki, które skutecznie pochłaniają wstrząsy. Stopa jest wtedy stabilna i bezpieczna. Łatwiej uniknąć wówczas kontuzji. Właściwy dobór wkładki jest niezbędny, by uzyskać pożądany efekt. Możemy to zrobić sami, dokładnie czytając opisy produktu lub skorzystać z pomocy lekarza czy podologa, który zaleci nam wkładki dostosowane do schorzeń, jakie mamy.