Nagniotki i modzele – niewielka, a jednak bolesna i kłopotliwa dolegliwość stóp
Skóra na stopach jest stale narażana na podrażnienia. Nieodpowiednie obuwie, wysuszenie, otarcia związane z aktywnością, czy współistniejące choroby narażają nasze stopy na powstawanie nagniotków i modzeli. Oba te terminy, choć dotyczą zgrubień na stopach, są nieco innymi przypadłościami. Zobacz, jaka jest różnica między nagniotkami, a modzelami na stopach!
Czym są nagniotki na stopach?
Nagniotki na stopach, to ogniska zgrubiałego naskórka. Zwykle są niewielkie i przyjmują okrągłą formę. Do rozwoju nagniotków dochodzi w wyniku mechanicznego uszkodzenia, najczęściej przez nieodpowiednie obuwie. Często haluksy lub inne deformacje stawów i kości dodatkowo narażają stopy na powstawanie nagniotków.
Nagniotki mogą mieć białą lub żółtą barwę, jednak dalsze drażnienie wywołuje zaczerwienienie, niekiedy wynikające z rozwijającego się stanu zapalnego. Zgrubienia zwykle mają twardy, stożkowy rdzeń, który może wrastać w głąb skóry. Im głębsze są nagniotki, tym silniejszy ból przy nacisku wywołują, ponieważ drażnią nerwy zlokalizowane w tkankach.
Nagniotki najczęściej powstają na wystających częściach stopy, głównie na kościach palców. Natomiast między palcami w wyniku tarcia pojawiają się nagniotki miękkie, które również są bolesne, mogą pękać i utrudniać chodzenie.
Modzele na stopach – dolegliwość może zając całą podeszwę stopy
Modzele, podobnie jak nagniotki, są zgrubieniami naskórka, jednak zarówno ich przyczyny, jak i obszar występowania są inne. Modzele powstają nie w wyniku podrażnienia, a jako reakcja ochronna przed naciskiem. Powstające zgrubienia mają chronić wewnętrzne tkanki, dlatego też modzele zwykle dotyczą osób, które dużo chodzą lub biegają.
Modzele najczęściej powstają na kłębkach palców oraz na piętach, jednak mogą także zająć całą podeszwę stopy, zwłaszcza u osób, które często chodzą boso. W przypadku skłonności do powstawania modzeli warto zrezygnować z niewygodnego obuwia oraz zapewnić stopom odpowiednią pielęgnację nawilżającą.
W odróżnieniu od nagniotków, modzele zwykle nie są bolesne. Mogą jednak pękać, co stanowi ryzyko zakażenia. Ponadto, powstające rany bywają trudne do opanowania, zwłaszcza w przypadku osób chorujących na zaburzenia krążenia, np. wynikające z powikłań przy cukrzycy. Odpowiednia higiena ma wówczas kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia stóp.