Jak odświeżyć swoje buty? Poznaj 10 skutecznych sposobów.

Buty bardzo łatwo przejmują wilgoć ze stopy. Nieprzyjemny zapach może być dość krępujący. Jeśli obuwie jest w dobrym stanie i nie chcesz się go pozbywać, możesz w prosty sposób odświeżyć swoje buty. Jak to zrobić? Poznaj sprawdzone, domowe sposoby.

  1. Regularnie używaj odświeżaczy do obuwia. Systematyczne stosowanie takich środków pozwoli ci uniknąć nieprzyjemnego zapachu.
  2. Dbaj o higienę stóp. Jeśli masz problem z nadmierną potliwością, stosuj specjalne dezodoranty.
  3. Używaj wkładek do butów. Możesz co jakiś czas przetrzeć je ściereczką nasączoną spirytusem salicylowym.
  4. Buty sportowe możesz wyprać w pralce. Włącz wtedy tryb przeznaczony do obuwia. Pamiętaj, że nie każde buty nadają się do takiego odświeżenia. W niektórych przypadkach może nastąpić rozklejenie.
  5. Kup i regularnie zmieniać pachnące wkładki do obuwia.
  6. Wsyp do butów kilka łyżek sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia i pozostaw tak na kilka godzin. Następnie usuń biały proszek i ciesz się butami bez przykrego zapachu.
  7. Zastosuj metodę, którą wykorzystuje się w sklepach z obuwiem. Włóż do nich gazetę. Możesz ją pokropić niewielką ilością octu. Papier wchłonie nieprzyjemne zapachy.
  8. Podobny efekt uzyskasz za pomocą torebek herbaty. Umieść je we wnętrzu butów. Pozostaw tam przez noc. Rano buty będą odświeżone.
  9. Bakterie obecne w butach nie lubią niskich temperatur. Włóż na parę godzin swoje buty do zamrażalki.
  10. Jeśli masz kota, możesz wykorzystać żwirek. Doskonale pochłonie on wilgoć i zneutralizuje nieprzyjemną woń.

Samodzielna renowacja butów nie jest tak trudna, jak się wydaje. Jak widać, możesz wykorzystać produkty, które posiadasz w domu. Warto też nie dopuścić do tego, by bakterie rozmnożyły się w dużym stopniu. Powyższe metody możesz stosować, zanim pojawi się przykry zapach. Buty bez względu na cenę potrzebują odświeżania.

Jeżeli twoje buty nie nadają się do prania w pralce, możesz to zrobić ręcznie. Będziesz mieć kontrolę nad sytuacją. Potrzebujesz tylko miski z ciepłą wodą, mydła, gąbki i odrobiny pasty wybielającej dla dobrego efektu. Po zakończeniu prania wyciśnij nadmiar wody i dokładnie przetrzyj obuwie suchą szmatką. Efekt może cię pozytywnie zaskoczyć.