Odciski na stopach – kto jest najbardziej narażony na ich powstawanie?
Odciski na stopach najczęściej powstają w wyniku nadmiernego ocierania skóry o zbyt obcisłe obuwie. Jest to częsty problem także sportowców oraz kobiet noszących niewygodne buty na obcasie. Na powstawanie odcisków duży wpływ mają również inne czynniki. Sprawdź, czy jesteś narażony na występowanie tego dokuczliwego problemu!
Odciski na stopnie – co to takiego?
Odciski na stopach stanowią spory problem estetyczny, jednak ponadto mogą wywoływać dyskomfort, a nawet ból. Co więcej, odcisk na stopie po pęknięciu może zostać zainfekowany przez drobnoustroje. W żadnym wypadku nie należy więc lekceważyć odcisków, ponieważ nieleczone mogą się pogłębiać, a nawet utrudniać chodzenie.
Odciski powstające na stopach wraz z dalszym tarciem mogą się rozrastać zarówno w stronę zewnętrzną, jak i wewnątrz tkanek stopy. Niekiedy odcisk ma naprawdę głęboki korzeń, który naciska na okoliczne nerwy wywołując uczucie kłucia lub silny ból.
Kiedy dochodzi do powstawania odcisków?
Do powstawania odcisków najczęściej dochodzi na częściach stopy najbardziej narażonych na otarcia. Zwykle są to palce u stóp oraz pięta, czy okolice kostki stykające się z krawędzią obuwia.
Podstawowym czynnikiem wpływającym na pojawianie się odcisków jest nieprawidłowo dobrane obuwie. Mowa tutaj nie tylko o butach na wysokim obcasie, ale także o obuwiu z tworzywa sztucznego, o sztywnych krawędziach oraz nieprzepuszczalnym materiale. Również dobór niewłaściwego rozmiaru buta (zbyt ciasnego) może skutkować odciskami na stopach.
Ponadto, na występowanie odcisków duży wpływ ma stan skóry stóp, głównie niedostateczne nawilżenie. Także predyspozycje genetyczne, czy współistniejące choroby zwiększają prawdopodobieństwo powstawania odcisków na stopach.
Kolejnym czynnikiem predysponującym do powstawania odcisków na stopach są wady postawy. Do głównych schorzeń przyczyniających się do występowania tego typu zmian zalicza się płaskostopie. W tym przypadku ze względu na nieprawidłowe rozłożenie ciężaru obciążającego stopę jej pewne części są bardziej narażone na tarcie.
Pośrednio związane z nieprawidłową postawą są zaburzenia chodu. W tym przypadku niewłaściwe ułożenie stóp podczas wykonywania kroków może skutkować odciskami. Wady takie mogą być związane z anatomią stopy, jak również wynikać z innych chorób dotyczących głównie układu neurologicznego.
Warto wspomnieć, że na występowanie odcisków szczególnie narażone są osoby z nadwagą. Nadmierne obciążenie stóp bez wątpienia zwiększa ryzyko podrażnień skóry, a tym samym powstawania odcisków.