Kostka krawca – co to za choroba?

Kostka krawca, a w zasadzie choroba zwana Bunionette to koślawość V kości śródstopia. Potocznie określa się ją jako mały haluks lub haluks małego palca. Jak nie trudno się domyślić, to deformacja bocznej części stopy, kiedy dochodzi do koślawego ustawienia piątej kości śródstopia i szpotawego ustawienia palca piątego w stawie MTP.

Dlaczego “kostka krawca”?

Bunionette powoduje poszerzenie przodostopia, a niekiedy przerost zapalny kaletki w okolicy bocznej stawu MTP V. Ciekawa jest historia nazwy pierwotnej – kostki krawca. Została ona bowiem zaczerpnięta od sposobu siedzenia krawców w czasie pracy, często opierając stopy o podłoże. To natomiast skutkowało przeciążeniem, zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem w okolicy bocznej części głowy V kości śródstopia.

Obecna nazwa “Bunionette” pochodzi z języka francuskiego i jest odniesieniem do haluksa piątego palca. W wolnym tłumaczeniu oznacza “mały bunion”, gdzie “bunion” to termin odpowiadający powiększeniu okolicy egzostozy głowy pierwszej kości śródstopia (haluks).

Trzy typy haluksa małego palca

Wyróżnia się trzy typy choroby, a mianowicie:

  • typ I – poszerzenie bocznej części głowy piątej kości śródstopia; stopa dość wąska; objawy są wynikiem uwypuklenia w okolicy bocznej stawu MTP V.
  • typ II – piąta kość śródstopia zagięta na zewnątrz w kształcie banana; kąt między IV a V kością śródstopia prawidłowy (6-8 stopni); głowa V kości odstaje bocznie, napierając na tkanki miękkie boku stopy; pacjent ma problemy z obuwiem.
  • typ III powiększony kąt między IV a V kością śródstopia; stopa szeroka; zazwyczaj współwystępuje paluch koślawy i płaskostopie poprzeczne.

Kostka krawca – objawy

Rozpoznanie choroby nie jest szczególnie trudne i opiera się na badaniu klinicznym. Kostka krawca objawy ma charakterystyczne, przede wszystkim powiększenie bocznej części głowy piątej kości śródstopia, czemu często towarzyszą zaczerwienienie, obrzęk i ból. Dla potwierdzenia choroby lekarz może poprosić o wykonywane na stojąco i w obciążeniu badanie radiologiczne stopy (projekcja przednio-tylna oraz boczna).

Jak leczyć kostkę krawca?

Kostka krawca leczenie może mieć nieoperacyjne. Wówczas lekarzom udaje się zmniejszyć objawy, które są wywołane wystąpieniem stanu zapalnego. Leczenie bezinwazyjne nie zmieni jednak przebiegu choroby oraz nie cofnie już powstałych deformacji. Jako że Bunionette to choroba częściej dopadająca kobiety, lekarze zalecają pacjentkom obuwie z szerokim nosem, leki oraz rehabilitację. Niekiedy przez cały rok konieczne są buty, które nie uciskają bolesnego miejsca.

Inną metodą leczenia są zabiegi podologiczne aż po indywidualnie dobierane ortezy i wkładki ortopedyczne. Ostatnią formą leczenia, jeżeli inne metody nie dają rezultatów, jest zabieg operacyjny.