Neuralgia Mortona – objawy
Neuralgią Mortona, znaną również jako choroba Mortona, nerwiak Mortona lub nerwiak międzypalcowy, nazywa się dolegliwości bólowe występujące w okolicach śródstopia. Objawia się długotrwałym uciskiem na nerw podeszwowy, który nasila się przy chodzeniu. Ból często promieniuje do palców, ale przeważnie ustępuje w chwili zdjęcia obuwia. Neuralgia Mortona może występować na jednej lub obu stopach jednocześnie i dotyka częściej kobiet, zwłaszcza w okolicach 50. roku życia.
Czym jest neuralgia Mortona?
Określenie „nerwiak” oznacza niezłośliwy nowotwór nerwu obwodowego. W przypadku neuralgii Mortona nazwa ta jest jednak myląca, ponieważ choroba najczęściej charakteryzuje się podrażnieniem stawu, co prowadzi do zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych w obrębie nerwu. Narasta wokół niego tkanka łączna włóknista, powodując zwiększenie bólu i utrudnienie poruszania się. Neuralgia Mortona dotyczy II i III przestrzeni międzypalcowej, czyli okolicy pomiędzy palcem II i III lub palcem III i IV i odpowiada za ok. 9% wszystkich zgłaszanych bólów stóp. Aby ją dokładnie zdiagnozować, należy wykorzystać zdjęcie rentgenowskie (RTG), rezonans magnetyczny lub badanie ultrasonograficzne (USG). Pozwala to zróżnicować chorobę na tle innych zmian zwyrodnieniowych, reumatoidalnego zapalenia stawów i ganglionu.
W jaki sposób objawia się neuralgia Mortona?
Początkowo chory odczuwa palenie i mrowienie na podeszwie stopy i w okolicy między palcami. Po tych objawach pojawiają się kolejne – skurcze przedniej części stopy i silny (piekący i palący) ból, który często promieniuje do palców i nawet uniemożliwia poruszanie się. Wszystkie mogą nasilać się w trakcie chodzenia, biegania, a także długotrwałego stania. Ból zwiększa się także u kobiet podczas chodzenia w butach na wysokim obcasie. Dolegliwości mogą być ciągłe lub pojawiać się okresowo, aby w końcu całkowicie ustąpić. Należy mieć jednak świadomość, że czasem uniemożliwiają one obciążenie stopy, prowadząc do nieprawidłowego chodu i problemów ze stawami kolanowymi i biodrowymi.
Co sprzyja powstaniu neuralgii Mortona i jak można ją leczyć?
Neuralgii Mortona sprzyjają różne czynniki, takie jak np.: płaskostopie, urazy stopy, otyłość oraz noszenie niewłaściwego obuwia. Choroba dotyka także osoby, które mają wrodzone wady w budowie anatomicznej stopy, do których można zaliczyć zrośnięcie palców i skrócenie pierwszej kości śródstopia.
W przypadku braku poprawy po zastosowaniu leczenia nieoperacyjnego (rehabilitacja, leki przeciwzapalne, zmiana obuwia) wykonuje się chirurgiczne wycięcie nerwu, które oferuje Poradnia Chorób Stopy.