Nerwiak Mortona – czym jest ta choroba?
Nerwiak Mortona to stosukowo rzadka przypadłość, która wywołuje silny ból stopy. Szacuje się, że nerwiak Mortona jest przyczyną ok. 9% wszystkich bólów stopy, choć takie statystyki nie są miarodajne. Chorzy odczuwają promieniujący ból stopy podczas wykonywania każdego kroku. Zobacz, czym jest nerwiak Mortona oraz jakie są przyczyny tej dolegliwości!
Co to jest Nerwiak Mortona?
Nerwiak Mortona jest łagodnym guzem zlokalizowanym wzdłuż nerwu podeszwowego. Warto zaznaczyć, że nie każda metatarsalgia (ból śródstopia) jest równoznaczna z nerwiakiem Mortona, co bywa mylone.
Dolegliwość ta bywa określana również jako neuralgia Mortona, nerwiak międzypalcowy lub choroba Mortona. Schorzenie najczęściej rozwija się między trzecim a czwartym palcem stopy. W tym punkcie nerw podeszwowy boczny ulega powiększeniu i łączy się z nerwem podeszwowym przyśrodkowym.
Jakie są objawy choroby Mortona?
Nerwiak Mortona objawia się intensywnym, promieniującym bólem, który nasila się pod wpływem nacisku na podeszwę stopy. Zazwyczaj osoby chore mają trudności z chodzeniem, ponieważ każdy krok wywołuje uporczywy ból. Chorobę Mortona można podejrzewać po wykonaniu dłonią nacisku na podeszwę stopy między trzecim a czwartym palcem. Ostry, promieniujący do kłębu palucha do palców ból wskazuje na nerwiaka Mortona oraz toczący się stan zapalny nerwu.
W pierwszym etapie rozwoju choroby zwykle pojawia się stan zapalny. Pod wpływem reakcji zapalnej dochodzi do powiększenia nerwu, który naciska na łagodnego guza wywołując ból o różnym stopniu nasilenia.
Ból przy nerwiaku Mortona przypomina przeszywające kłucie, jakby pod skórą tkwił ostry odłamek. Z czasem jednak ból może dokuczać osobie chorej nawet pomimo braku nacisku, również w czasie spoczynku.
Nerwiak Mortona – przyczyny
Etiologia choroby Mortona nie została dokładnie wyjaśniona, choć przyczyn upatruje się we wrodzonych wadach stopy, innych dolegliwościach dotyczących stóp, a także w czynnikach środowiskowych. Na nerwiaka Mortona częściej uskarżają się kobiety, co najprawdopodobniej ma związek z chodzeniem w budach na wysokim obcasie. Długotrwałe i przewlekłe wymuszanie na stopie nieprawidłowej pozycji sprawia, że dochodzi do nadmiernego nacisku na nerw.
Ponadto, występowanie nerwiaka Mortona ma związek z innymi dolegliwościami dotyczącymi stóp. Urazy mechaniczne oraz wrodzone nieprawidłowości w budowie stopy zwiększają ryzyko rozwoju choroby.
Predyspozycje do rozwoju nerwiaka Mortona mają szczególnie osoby z wadami stopy, takimi jak:
- płaskostopie,
- wysokie łuki stopy (schorzenie przeciwne do płaskostopia),
- zrośnięte palce,
- skrócenie pierwszej kości śródstopia.