Masaż wodny stóp – czy warto?
Bóle i opuchnięcia stóp to częste dolegliwości, które mogą wynikać ze współistniejących chorób lub zwyczajnego przesilenia nóg po męczącym dniu w pracy. Poszukując sposobów na uśmierzenie bólu warto zwrócić uwagę na jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów. Wodny masaż stóp, bo o nim mowa, może ukoić ból, a jednocześnie zadbać o kondycję skóry!
Na czym polega masaż wodny stóp?
Najprostszą formą masażu wodnego jest polewanie stóp bieżącą wodą pod prysznicem. Jest to jednak czasochłonne, niewygodne oraz nie tak relaksacyjne, jak zastosowanie specjalnego masażera do stóp.
Urządzenia tego typu przypominają wyprofilowaną na kształt stóp misę, do której należy wlać wodę. Odpowiednie otwory do hyromasażu, niekiedy również rolki masujące pozwalają na kilkadziesiąt minut relaksu, który dodatkowo korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję nie tylko stóp, ale całego ciała.
Jakie zalety ma masaż stóp przy pomocy wody?
Woda wprowadzana w ruch przez powietrze jest idealną formą oddziaływania na stopy. Masaż wodny wbrew pozorom może być bardzo intensywny, ale jednocześnie delikatny dla zmęczonych stóp. Wybierając masażer z funkcją podgrzewania wody gwarantujemy stopom dosłowne rozluźnienie, ponieważ pod wpływem działania mechanicznego oraz wysokiej temperatury dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych.
Stymulacja stóp przez pęcherzyki powietrza w wodzie przede wszystkim poprawia ukrwienia tkanek. Rozluźnione stopy są więc lepiej dotlenione, a tym samym odżywione. W wyniku poprawy ukrwienia wszelkie składniki odżywcze niezbędne dla zachowania zdrowia stóp łatwiej docierają do tkanek.
Działanie usprawniające krążenie w stopach ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, które borykają się z problemami dotyczącymi skóry. Trudno gojące się rany, odciski, zrogowacenia, czy pęcherze są o wiele szybciej eliminowane, jeśli stopy mają zapewnione prawidłowe mikrokrążenie.
Co więcej, mechaniczna stymulacja pod wpływem wody intensyfikuje procesy naprawcze zachodzące w organizmie. Relaksujący, przyjemny masaż stóp inicjuje w skórze zmiany na poziomie każdej warstwy. Organizm reaguje wówczas obronnie, a tym samym produkuje nowe komórki, które zwiększają elastyczność oraz bariery ochronne skóry. Stopy po regularnym masażu wodnym stają się gładkie, zdrowsze oraz piękniejsze.
Masaż stóp dzięki poprawie krążenia ułatwia nie tylko dostępność składników odżywczych, ale przyśpiesza także eliminację toksyn. Terapia wodą okazuje się więc skuteczna również w przypadku opuchniętych stóp. Co ważne, wszelkie korzyści wynikające z masażu stóp przy pomocy wody są wyjątkowo przyjemne. Ukojenie dotyczy więc nie tylko stóp i ciała, ale również umysłu.
Kilkanaście lub kilkadziesiąt minut odpoczynku dla stóp warto zorganizować przynajmniej dwa razy w tygodniu. Po chwili relaksu skóra ulega zmiękczeniu, co ma korzystny wpływ szczególnie w przypadku osób uskarżających się na nadmierne wysuszenie i rogowacenie naskórka. Po masażu stóp wodą warto zastosować ulubiony krem do stóp lub domowy specyfik, który znacznie lepiej wchłonie się w miękką skórę.
Należy jednak pamiętać, że masaż wpływa na krążenie nie tylko w obrębie stóp, ale całego ciała. Osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem hydroterapii.