Budowa anatomiczna stopy – dlaczego mamy 5 palców?

Stopy pełnią bardzo ważną rolę, utrzymują ciężar ciała i umożliwiają poruszanie się. Nie każdy wie, że stopa jest największym skupiskiem kości w ludzkim organizmie. Poznaj budowę stopy i sprawdź, dlaczego mamy 5 palców i jaką funkcję pełni każdy z nich!

 

Anatomia stopy – kości, mięśnie, więzadła

Ludzka stopa zbudowana jest z 26 małych kości. Każda z nich jest bardzo delikatna, jednak wspólnie tworzą bardzo wytrzymały mechanizm, który jest wstanie udźwignąć ciężar ludzkiego ciała.

Aby 26 kości mogło pozostawać w zwartej strukturze oraz aby stopa pozostawała częścią ruchomą, stopy składają się z dużej ilości mięśni i więzadeł. Łącznie mięśni i więzadeł jest aż 4 razy więcej, niż samych kości w stopie.

Największa kość stopy, to kość piętowa, która łączy się z kością skokową. Ta z kolei tworzy część stawu skokowego oraz łączy się z innymi kośćmi od strony przedniej stopy. Taka budowa pozwala na zachowanie łuku stopy.

Środkowa część stopy składa się z pięciu długich kości śródstopia. Każdy z palców posiada 3 kości nazywane paliczkami, z wyjątkiem palucha, który zbudowany jest z 2 kości.

 

Anatomia stopy – śródstopie, stęp, palce stopy

Stopę pod względem anatomicznym oraz fizjologicznym dzielimy na trzy części. Każda z nich składa się z kilku kości i pełni w organizmie określone funkcje:

  • śródstopie – jest to część giętka stopy składająca się z 5 kości, ma za zadanie amortyzować ruchy ciała;
  • stęp – jest to górna część stopy składająca się z 7 kości, mało ruchliwa i sztywna, jej funkcja to przenoszenie ciężaru ciała;
  • palce stopy – składają się z 14 paliczków i zapewniają stopie stabilność.

 

Dlaczego mamy 5 palców u stóp?

Palce człowieka numeruje się od wewnętrznej strony, czyli palcem pierwszym jest paluch (największy z dwoma paliczkami), a kolejno wyróżnia się palec drugi, trzeci, czwarty i piąty.

Ilość palców u człowieka wynika z ewolucji. Niektóre tezy zakładają, że początkowo palce u stóp miały pełnić funkcję umożliwiające chwytanie (podobnie jak palce dłoni). Wówczas paluch byłby odpowiednikiem kciuka.

Wystający, ruchomy paluch utrudniałby jednak chodzenie, dlatego współczesny człowiek ma znacznie bardziej ograniczone ruchomo palce u nóg w porównaniu z palcami rąk.

Ludzkie palce u nóg pełnią bardzo ważną rolę. Choć na co dzień zwykle nie zastanawiamy się nad mechanizmem stopy, łatwo zaobserwować ich rolę podczas stania na jednej nodze. Wówczas, gdy tracimy równowagę odruchowo podtrzymujemy się przy pomocy palców.

Ponadto, palce stopy pomagają w rozpoczęciu czynności takich jak chodzenie, skakanie, przenoszenie, czy przyjmowanie pozycji ciała. To właśnie stabilizacja i wspieranie położenia ciała jest kolejną funkcją palców stopy. Nieświadomie, dzięki palcom u stóp przybieramy pożądaną pozycję stopy, a tym samym całego ciała.